Hipersonik Yolcu Uçakları Mümkün Mü?

26 Kasım 2003’te Concorde son uçuşunu gerçekleştirdi ve o günden beri havacılık endüstrisinde dudak uçuklatacak hızlar göremedik.Peki bir sonraki süpersonik uçağı ve inanılmaz hızlarda yapılan uçak yolculuklarını ne zaman görebileceğiz?

CONCORDE

Son zamanlarda çıkan söylentilere göre Boeing’in sesten 5 kat hızlı bir yolcu uçağı üreterek Londra-New York arasını 53 dakikada geçmesi planlanıyor.Bu yolculuk normal şartlarda 7 saatte gerçekleşiyor.

Boeing’in üreteceği hipersonik jet ‘Mach 5’ hızına yani saatte 3900 mil(6276 km)’e çıkabilecek.21 Ocak 1976-24 Ekim 2003 tarihleri arasında görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan Rolls-Royce motorlu ve ses hızını aşabilen(max. 2.179 km/h) efsane yolcu uçağı Concorde Mach 2 hızına ulaşabiliyordu.Boeing Mach 5 hızına ulaşabilen bir yolcu uçağını üretime geçirirse bu dünya havacılık tarihi için en önemli dönüm noktası olacaktır.

Concorde uçağının kalkışı (59.saniyede sonik patlama sesini duyacaksınız.)

Havacılık sektörüne damga vuracak hızlar ve zamandan tasarruf hedefi sadece Boeing’in uğraş alanında değil,Airbus şirketinin de 2021 yılı için hedeflediği projelerinin olduğu biliniyor.

 

Mach 5 Hızı merkez alındığında Londra’dan dünyanın önemli metropollerine ulaşım süreleri ise şu şekilde olacak ;

Paris: 4 dakika
Venedik: 11 dakika
Atina: 23 dakika
Dubai: 52 dakika
New York: 53 dakika
Tokyo: 1 saat 31 dakikaCape Town: 1 saat 32 dakika
Los Angeles: 2 saat 14 dakika
Sydney: 2 saat 42 dakika

 

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/

Author: Alper Çavdar / Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir