KAHRAMAN YÜZÜCÜ: SHAVARSH KARAPETYAN

Ermenistan asıllı Sovyet yüzücü 19 Mayıs 1953 yılında Ermenistan’ın Kirovakan şehrinde dünyaya geldi. 11 Dünya Rekoru, 17 Dünya, 13 Avrupa, 7 Sovyet şampiyonluğunun sahibidir. Bir çok kahramanlığı olan Karapetyan’ın öyküsünden bahsedelim.


Başından bir çok olay geçen Karapetyan ilk olarak bir kavga sonucunda ayağına taş bağlanarak denize atılmıştır. Karapetyan son anda kurtulmuştur. Sonrasında yaptığı açıklamada ‘’Taş biraz daha ağır olsa kurtulamazdım’’ demiştir. Bu olaylar sonucu yüzme sporuna başlamıştır. Başarılı bir yüzücü olan Karapetyan Ermenistan şampiyonu olmuştur. Sonrasında başına gelen kıskançlık sonucu yaşadığı olaylar sonrası Sovyet olmaktan başka çaresi kalmamıştır.

Karapetyan’ın başına gelen talihsizlikler bu olayla da sınırlı kalmamıştır. Kiev’de bir müsabaka sırasında dalış tüpünün yanlış kullanımı sonucu 75m derinlikte oksijensiz kalmıştır fakat bu talihsiz olaydan da şanslı bir şekilde kurtulmuştur. Zar zor sudan çıkan Karapetyan müsabakayı her şeye rağmen kazanmıştır ve kazandığını hastanede yatarken haberi olmuştur

Bu talihsizliklerin ardından Karapetyan inanılmaz bir kahramanlığa imza atıyor. Erivan’da baraja uçan 92 kişilik bir otobüsten insanları tek tek yüzerek karaya çıkarmaya çalışmıştır. 20 Kişinin hayatını kurtardıktan sonra komaya giren Karapetyan 46 gün boyunca komada kalmıştır. Kirli sudan kaynaklı iki taraflı ağır pnömoni ve kan bulaşması sonucu ölümle burun buruna kalıyor.


46 gün sonra uyanan Karapetyan şöyle diyor: ‘’Sadece çok fazla hayat kurtarabileceğimi biliyordum, yaptığım dalışların birinde, yanlışlıkla bir yolcu yerine bir koltuğu yakaladım. Bunun yerine bir hayat kurtarmış olabilirdim. Bu koltuk hala kabuslarıma giriyor.’’ demiştir.
Kendi canını hiçe sayarak 20 can kurtaran Karapetyan’a Unesco tarafından kahramanlık madalyası verilmiştir.
Author: Onur Baktı/Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir