Türk Bankaları En Büyük Varsayılan Telekomünikasyon Şirketini Devraldı

TÜRK BANKALARI EN BÜYÜK TELEFON OPERATÖRÜNÜ DEVRALDI

          Türkiye’nin büyük bankalarından oluşan bir grup, ülkenin en büyük telefon şirketi olan Türk Telekom A.Ş.nin kontrolünü üstlenerek, bir önceki sahibi Otaş’ın milyarlarca dolarlık bir kredinin temerrüde düşmesinden  sonra muhtemel bir satış için ayarlama yaptı.

            Akbank TMS, Otaş’ın yüzde 55’ini kontrol eden hissesini üstlenecek özel amaçlı aracın yüzde 35,6’sına , Türkiye Garanti Bankası A.Ş.nin  yüzde 21’ine sahip olacak ve Türkiye İş Bankası A.Ş.nin payının cumartesi günü yapılan başvuruya göre yüzde 11,6 olacağı  belirtildi. Diğer mal sahipleri, henüz 30 yerel ve uluslararası bankanın SPV ’ye katılacağının sinyalini vermesine rağmen açıklanmadı.

            Borç verenler, kontrol hissesini, Lazard LTD.’den SPV’yi kurmalarını tavsiye eden ayrı bir açıklamaya göre satmayı düşünüyor. Borç verenler daha önce kontrol altına alınma planlarını işaret ediyordu. Akbank genel müdürü bu ayın başlarında Türk Telekom’ u kendi faaliyetlerinden ziyade satmayı düşündüklerini söyledi.

            Alacaklılar, asıla adı Ojer Telekomünikasyon A.Ş. olan Otaş’a 2013 yılında 4.75 miyar dolarlık kredi vermişlerdir. BNP, Paribas SA ve Deutsche Bank AG’ yi de içeren bankalar , Otaş’ın eylül 2016’da ödeme yapamadığı yıllar boyunca görüşmelerde kilitlenmiştir.

            Türk lirasındaki düşüş, Türk Telekom’un temerrütlerinden elde ettiği geliri vurdu ve dolar cinsinden kredinin ödenmesini zorlaştırdı. Otaş bir kısmı Saudi Telecom.co’ya ait olan Dubai merkezli bir şirket tarafından kontrol edildi.

            Diğer Türk Telekom hissedarları arasında yüzde 25 ‘i elinde tutan  ve SPV planını destekleyen devlet ve yüzde 6,7 ile ülkenin refah fonu var. Kalan paylar halka açık olarak işlem görür. Raiffeisen Investment AG ayrıca bankalra SPV’yi kurmalarını tavsiye etti.

            Türk Telekom ayrıca yeni bir başkan atadı. Şirketin başkan yardımcısı olan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan , Mohammed Hariri ‘nin yerini aldı.

            SPV – Levent Yapılandırma Yönetim A.Ş.- Anadolunun hem Türk Telekom’un hem de  ülkenin çıkarları doğrultusunda , hisselerin mümkün olan en kısa sürede  uzman bir yatırımcıya aktarılmasını sağlamak olduğunu belirten ayrı bir açıklama yaptı.

            Önceki direktörler Cenk Serdar, Faysal Muhammed I Aldughaither ve Al-Hakam Marwan Moh’d Kanafani de istifa etti. Hakan Aran, Muammer Cüneyt Sezgin ve Eyüp Engin yerine geçti.

Kaynak;https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-22/turkish-banks-spv-takes-over-turkey-s-largest-phone-company

Author: Osman Bera Malpınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir