VOLKSWAGEN VE FORD GÜÇLERİNİN BİRLEŞTİRİYOR

VOLKSWAGEN VE FORD GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR: ÜRETİM TÜRKİYE’YE KAYABİLİR

Alman otomobil devi  Volkswagen AG ile ABD’li Ford  Motor’un daha önceden anlaşmaya vardığı ortak araç üretme projesini Detroit Auto Show’da resmi olarak duyurması bekleniyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında stratejik ortaklık anlaşması imzalayan iki dev firma elektrikli ve otonom araçları önümüzdeki süreçte birbirlerinin fabrikasında üreterek maliyeti azaltmayı hedefliyordu. Alman ve ABD’li şirket ayrıca panelvan ve diğer ticari araçların üretimini de birlikte gerçekleştirecek.

İki firma bu ortaklığın mali birleşim ya da hisse paylaşımı şeklinde olmayacağını sadece üretimde işbirliği yapılacağının altını çizdi. Ortaklık sonrası Volkswagen  modelleri olan Crafter ve Transporter’ın üretiminin, Ford Otosan’ın Transit ve Custom araçlarını ürettiği Türkiye’deki Gölcük  fabrikasında gerçekleşmesi bekleniyor. İki firma araç üretiminde yapılan işbirliğinin yanı sıra farklı projelerde de ortak hareket etmeyi planladıklarını açıkladı.

Araç pazarında yaşanan durgunluk, Çin, Avrupa ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşları ve bunun getirdiği ek vergi yükümlülükleri sonrası, dev firmalar maliyetlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapmaya başlamıştı. Bunun yanında teknolojinin gelişimi ve emisyon standartlarına uyma zorunluluğu, firmaları farklı strateji bulmaya itti.

Ford’un tepe yöneticisi (CEO) Jim Hackett, 2017 Mayıs ayında göreve geldikten sonra birçok zorlukla karşılaşmıştı. Zarar ettiği gerekçesiyle binlerce işçiyle yollarını ayıracaklarını açıklayan dev firma, bazı modellerin üretimini de durdurma kararı almıştı. Ford’un  Avrupa’da üretim yaparak bu pazarı karlı hale getirmeyi amaçladığı düşünülüyor.

TAYSAD Başkanı Kanca: Anlaşma kesin, üretim Türkiye’de yapılacak

Öte yandan  Taşıt Araçları Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, Volkswagen’in Türkiye’de Ford ile ortaklaşa minibüs üretmesine ilişkin geçtiğimiz gün bir açıklama yaptı.

Kanca, “Volkswagen, minibüs üretme konusunda Ford Otosan ile hemen hemen anlaşmış durumda. Bu kesin. Türkiye’de üretilen Ford Transit’lerin üretildiği fabrikalarda Volkswagen minibüsleri üretilecek. Bu birçok şeyi değiştirecek, birçok Almanın kafasındaki algıyı değiştirecek. Biraz da hükümetin özel teşvikler vermesi gerekiyor. Kamuoyunun bu konuda duyarlı olması gerekiyor.”dedi.

Author: Osman Bera Malpınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir