50 Farklı Dil

VentureBeat’in haberine göre Google Translate uygulaması, görüntülü çeviri sistemine 13 yendi dil daha ekleyerek toplamda 50 farklı dili sadece telefonunuzun kamerasını kullanarak çevirebilir hale geldi.

 

Google 2015 yılında 27 farklı dil desteği ile çeviri uygulamasına görsel çeviri özelliği getirdi. Bu bir çok insanın yurt dışındaki yaşamını kolaylaştırdı, insanlar yemek menülerini, yollardaki işaretleri, panolardaki ilanları sadece telefonlarının kamerasını kullanarak gerçek zamanlı bir şekilde çevirebilir hale geldi.

 

 

Bu hafta ise Google, Pencapça, Bengalce, Vietnamca, Tayca, Guceratça, Kannada, Nepalce, Tamilce, Telugu ve Malayalam dillerini ekleyerek görsel çeviri yapılabilen dil sayısını 50’ye çıkardı.

Kullanıcılar, çeviri uygulamasının ana ekranındaki kamera simgesine tıklayarak bu özelliğe ulaşabilir ve ister önceden çektikleri fotoğraflar olsun isterse o an karşılarındaki bir pano olsun kolaylıkla çeviri yapabilirler. Uygulama bu işlemler sırasında Neural Machine Translation (NMT) olarak bilinen bir makine öğrenme tekniği kullanımı ile metni tarar, daha sonra seçtiğiniz dile bir (umarım doğru bir şekilde ) çeviri yapar ve görsel üzerinde size direkt olarak yapılmış çeviriyi gösterir.

 

Yeni gelen diller kısa süre önce uygulamada etkin hale getirildi ve cihazlarda kullanıma sunuldu.

Author: Yusuf Can Aplak/Kurucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir