Alternatif Müzik Güncesi: Kime ve neye alternatif?

Müziğin hayatımızdaki yeri yadsınamaz. Erken yaşlardan itibaren kulaklarımıza fısıldanan ninnilerle tanışıyoruz müzikle. İlerleyen zamanlarda herkesin kendine has bir kulak zevki oluşuyor. Pop, arabesk, klasik müzik, halk müziği, elektronik, hip-hop, rap ve dahası müziğin bir çok alt kategorisi mevcut. Elbette her şarkının ya da bestenin kendine ait bir altyapısı var ve bir şarkı sadece bir kategoriye ait olamıyor bazen. Böyle durumlarda bir çok janrın harmanlanmasıyla alt  ve alternatif müzik türleri oluşuyor. Bir yandan da bağımsız müzisyenlerin sentetik ve deneysel çalışmaları ortalığı şenlendirince dinlemek için milyonlarca alternatif’iniz oluyor.

cadde üstündeki müzik dükkanınan plaklara bakan genç kadın
Samantha Hurley tarafından

Alternatif Müziğin Çıkışı ve Evrimi

Her kategorinin kendi alternatifi olsa da alternatif müzik iki ana kategoride daha çok bilinmektedir. Bunlar sentezleri ve sublarıyla pop ve rocktır. Altyapı olarak  poptan daha yoğun ama rock kadar da ağır olmayan bir türdür. Akustik gitar, tekrarlanan davul ritmi, karakteristik sese sahip bir vokal.. Tüm bunlar birleştiğinde alternatif müziği oluşturuyor.

Günümüzdeki başarılı öncüleri olarak Arctic Monkeys (özellikle son albümü), Imagine Dragons ve Twenty One Pilots örnek gösterilebilir. Türkiye’de de alternatif müzik yok değil elbette. Adamlar, Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Son Feci Bisiklet en bilinen alternatif müzik yapan gruplardan. Beğenilen tarzın dışına çıkmadan yine de kendi farklarını ortaya koyarak başarılı işler yapıyorlar.

 

Fancy Crave tarafından

Son zamanlarda dinlemekten epey zevk aldığım bir grup olan Son of an Illustrious Father grubunun Loveletting şarkısını dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Pablo Neruda’nın da dediği gibi: “Ağır ağır ölüyor yolculuğa çıkmayanlar, okumayanlar, müzik dinlemeyenler, gönlünde incelik barındırmayanlar.” Müzikle kalın.

 

Kapak resmi: Eunice Stahl

Author: Kaan Yiğit Er

Yazıyorum, öyleyse varım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir