Aquaman İnceleme

Şahsen benim merakla beklediğim DC filmi, Aquaman, vizyona girdi. DC’nin, Marvel kadar başarılı filmler yapmadığını itiraf edebilirim, DC karakterlerini daha çok sevsem de. Karakterler daha ikonik ama filmleri o kadar öne çıkamıyor. Bence en başarılı filmleri Batman’in başrol olduğu Kara Şövalye ve Kara Şövalye Yükseliyor idi. Ama Avengers filmleri ile Marvel bir tık daha ileride sanki.

 

Başrolde Game of Thrones dizisinden Khal Drogo rolü ile tanıdığımız Jason Momoa, ve Mera rolünde Amber Heard yer alıyor. Birbirlerine olan uyumlarını ben beğendim. Çünkü sadece ikisinin olduğu sahne çok vardı. Fakat Mera hakkında daha çok detay verilmesi daha hoşuma giderdi.

 

Özel efektleri fazla buldum, tabiki bu normaldi. Sonuçta Atlantis’te geçiyor hikayenin çoğu bölümü. İtalya’da geçen sahneleri çok beğendiğimi söyleyebilirim. Filmin her dakikasında üzerinde uğraşılmış ve iyi bir bütçe ayrıldığını hissedebiliyorsunuz. Kulanılan kamera açıları, görsel efekt kalitesi, dünya üzerinde çekilen sahnelerin mekan çeşitliliği gibi unsurlar bu filmde emek harcandığını gösteriyor.

 

Jason Momoa’nın iyi oyunculuğu ve Aquaman’in espirili hali filmi daha akıcı bir şekile sokmuş. Bence uzun bir film fakat izlerken sıkılmadım. Ne gereksiz fazla detay ne de az vardı, tam kararındaydı. Bu kadar macera ve geri dönüşler içeren bir film zaten daha kısa olamazdı. Film 2 saatten biraz daha uzun. Fakat sanki bu Aquaman’in espirili hali biraz Marvel’den mi esinlenilmiş? Çünkü Aquaman daha ciddi ve konuşmaya gerek yok, işi çözelim yeter havasında bir karakter. Ama bu espiriler olmadan da geriye sıkıcı bir film kalıyor. Diyalogların izlerken aslında görsel unsurlardan daha geride kaldığını düşünsek de, diyaloglar da bir o kadar önemli aslında.

 

Bu filmde Aquaman’in düşmanlarından biri olan Black Manta’yı beğenmedim açıkçası. Olmayan ne bilmiyorum, ama onun olduğu sahneleri izlemek bana keyif vermedi. Ama Aquaman’in yarı kardeşi olan King Orm’u gayet beğendim.

 

Aksiyon sahnelerini de beğendim. Kamera açıları alışılagelmişin dışındaydı. Fakat hala Aquaman Marvel ile yarışabilecek bir film mi bilmiyorum, tam olmamış sanki. Ama kötü bir film değildi. Ben iki kere izledim sinemada, ikincide de sıkılmadan tekrar izledim. Beklentilerimi çok fazla karşılamadığını söyleyebilirim.

 

 

Author: Ece Üstün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir