Aromaterapi Nedir? Ne İşe Yarar?

Güzellik merkezlerinde son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan aromaterapi(koku tedavisi), en genel tanımıyla birtakım kokulu ve şifalı bitkilerin özünden elde edilen yağlarla yapılan vücut masajı anlamına geliyor.

Aromaterapi seansları esnasında kullanılan gül, biberiye, ardıç, defne, kekik, papatya, okaliptüs vb. bitkisel yağların kişinin ruhsal dünyasını iyileştirme, üzerindeki stres ve gerginliğini alma, kas ve eklemlerini gevşeterek vücudunu rahatlatma gibi birden çok faydası bulunuyor.

Öyle ki aromaterapik yağlar, kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, romatoid artrit, fibromiyoloji, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi pek çok fiziksel rahatsızlığı gidermenin yanı sıra stres, depresyon, panik atak, anksiyete vb. ruhsal sağlık sorunlarını da iyileştiriyor.

Aromaterapinin faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeyi amaçladığımız bu yazımızda aynı zamanda aromaterapi nedir? En çok tercih edilen aromaterapik yağlar hangileridir? vb. aromaterapiye dair en çok merak edilen soruları da cevaplandırmaya çalışacağız.

İşte, aromaterapiye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Aromaterapi Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzden neredeyse 6000 yıl öncesine kadar uzanan köklü bir tarihi geçmişi bulunan aromaterapi, ilk olarak Mısır’da ölüleri ölümsüzleştirmek amacıyla gerçekleştirilen mumyalama işlemleri esnasında kullanılıyordu.

Günümüzdeki anlamıyla yani güzellik ve sağlık amacıyla ilk kez Yunan medeniyetleri tarafından uygulanmaya başlanmış, aromaterapi yağları ile banyo ise Roma İmparatorluğu döneminde yaygın bir hale gelmiştir.

Uzun yıllar boyunca pek çok hastalığı tedavi etmek amacıyla yararlanılan aromaterapiden günümüzde genellikle güzelleşme ve ruhsal açıdan dinginliğe ulaşma amacıyla faydanılsa da aromaterapi, hala fiziksel sağlığımızı da gözeten bir tedavi ve masaj şekli olmayı sürdürüyor.

Özellikle aromaterapinin sivilce, akne, mantar gibi son derece önemli cilt sorunlarını etkili bir şekilde tedavi etmesi, gözenekleri açarak, vücudumuzu toksinlerden arındırması; kadınlar tarafından yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor. Aromaterapinin cilt sağlığına katkıları saymakla bitmeyecek kadar fazla olmakla birlikte bu geleneksel tedavi şekli ruhsal anlamda da çoğu hastalığı tedavi ediyor.

Örneğin aromaterapik yağların solunum yolu ile teneffüs edilmesi yani yalnızca birkaç dakika boyunca koklanması bile stresi alıyor, kişiye zindelik, enerji ve huzur veriyor. Aromaterapik yağların kokusunun kasları ve vücudu gevşeten, rahatlatıcı bir yönü de bulunuyor.

Depresyon, anksiyete, panik atak gibi hafif şiddetli ruhsal sağlık sorunlarının yanı sıra şizofreni ve psikoz gibi rahatsızlıkların semptomlarını bile aromaterapik yağlar hafifletebiliyor.

En Sık Kullanılan Aromaterapik Yağlar ve Etkileri:

Aslında aromaterapi seanslarının faydaları yani kişinin ruhsal ve fiziksel dünyası üzerindeki etkileri seanslar esnasında kullanılan yağlara göre değişiklik gösterebiliyor. Genellikle tüm yağların kas gerginliğini alan, eklem rahatsızlıklarını gideren ve strese iyi gelen ortak özellikleri bulunsa da bazı yağlar, diğer yağlara göre farklı etkiler sergileyebiliyor.

Aromaterapi yani koku tedavisi olarak Türkçe’ye çevrilen bu masajla tedavi esnasında en çok kullanılan bitkisel yağları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Gül

Ciltte bulunan ve darbe sonrası oluşan şişliklerin yanı sıra romatizmanın yol açtığı ağrı şişliklerine ve cilt kabartılarına iyi gelen gül, aromaterapi uygulamalarında en çok tercih edilen bitkisel yağlar listesinde ilk sırada yer alıyor.

Kasları ve eklemleri gevşeten gül, aynı zamanda cildi nemlendiriyor, besliyor ve cildin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasına öncülük ediyor.

  • Jojobo

Mantar ve sedef gibi çoğu deri rahatsızlığını doğal bir şekilde tedavi eden jojobo yağı, cilt sorunlarını iyileştirerek, sivilce ve aknelerin kötü görünümünü hafifletiyor.

  • Lavanta

Daha çok ruhsal anlamda şifa dağıtan lavanta, karın kramplarını ve diğer kramp ve ağrıları yatıştırıyor, baş ağrılarını iyileştiriyor ve sinirleri rahatlatıyor.

  • Papatya

Yalnızca kas ve eklem ağrılarını gidermekle kalmayan papatya yağı, bir yandan da adet sancılarını hafifletiyor. Derideki minik çizik, kesik ve yaralanmaları doğal bir antibiyotik olarak tedavi ediyor.

  • Yasemin

Adeta güçlü bir afrodizyak etkisi göstererek, yalnızca soluma yoluyla bile kişideki cinsel isteği uyaran yasemin, endişeyi yatıştırıyor, kişiye pozitif enerji veriyor.

  • Zencefil

Mide bulantılarını hafifleten, kas ve eklem ağrılarını dindiren zencefil, romatizma ağrılarına ve kireçlenmeye de oldukça iyi geliyor.

  • Vanilya

Kişideki stres, mutsuzluk, gerginlik ve endişeyi alan vanilya, cildi nemlendiriyor, besliyor ve yumuşatıyor.

Doğal bir tonik etkisi göstererek, ciltteki serbest radikallerle savaşıyor ve cildi toksinlerden arındırıyor. Aynı zamanda ciltteki ince çizgi ve kırışıklık gibi yaşlanma etkilerini de yavaşlatıyor. Kişinin daha genç ve güzel görünmesine katkıda bulunuyor.

  • Okaliptüs

Derideki kabarıklıkları, yanık ve yaralanmaları yatıştıran okaliptüs, cilt sarkmalarını toparlıyor. Ciltteki çatlak görünümünü hafifleterek, cildin elastikiyetini arttırıyor.

  • Rezene

Cilt bakım maskelerinde sıklıkla kullanılan rezene yağı, aynı zamanda karın bölgesine uygulandığında adet sancılarını azaltıyor.

Aromaterapi Banyosu Nasıl Yapılır?

Tıpkı aromaterapi masajı gibi aromaterapi banyosu da hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı gözetiyor.

Ruhsal sıkıntıları alan aromaterapi banyosu, kas ve eklem ağrılarına da oldukça iyi geliyor.

Gül, nane, rezene gibi en etkili aromaterapi yağlardan küvetinizdeki ılık suya bir miktar damlatarak ve bu suyun içinde 10-15 dakika dinlenerek, ruhsal ve fiziksel sorunlarınızı doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Aromaterapi Kimler için Uygun Değildir?

Adeta şifa dağıtan aromaterapi, bazı kişilere uygulandığında birtakım yan etkilere yol açabiliyor. Özellikle aromaterapik yağların bileşenlerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerin cildinde tahriş, kızarıklık, deri döküntüleri gibi alerjik reaksiyonlar görülebiliyor.

Ayrıca hamileliğinin ilk dördüncü ayını henüz geride bırakmamış olan anne adaylarının da aromaterapiden uzak durmaları gerekiyor.

Şeker hastalarının ise okaliptüs gibi birtakım yağların kullanımından kaçınmaları sağlıkları açısından son derece önem arz ediyor.

Epilepsi, şeker gibi herhangi bir kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa aromaterapi seanslarına girmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı, size zararı dokunabilecek bitkisel yağlarla ilgili olarak bilgi almayı ihmal etmemelisiniz.

Author: Müge Yıldıran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir