Baba-Oğul Ascariler

Motorsporları tarihine geçen inanması güç, gerçek bir drama.

ANTONIO ASCARI

Antonio Ascari 1888 yılında İtalya’nın Verona kentinde doğmuş bir yarışçıydı. Çocukluğunda bir bisiklet tamircisinde çıraklık yapan Antonio’nun gençlik yılları kolay geçmedi. 1909 yılında 21 yaşındayken, kardeşi Amadeo ile birlikte arabalar üzerine çalışmak için Brezilya’ya göç etti. Kısa süre sonra kardeşi Amadeo sarı humma hastalığı sebebiyle hayatını kaybederken Antonio mecburi bir şekilde ülkesine geri döndü. Takvimler 1919’u gösterdiğinde, kendisinin ilk yarışı olan ‘Targo Florio’ yarışlarına katıldı. 5 yıllık Dünya Savaşı arasının ardından gerçekleşen ilk yarışta takım arkadaşlarından bir tanesi, sonraki yıllarda kendi firmasını kuracak olan Enzo Ferrari idi. İlk yarışını yaptığı kaza sebebiyle bitiremeyen Antonio, 1922 yılında şanssızlığını kırdı ve her yıl düzenlenen bu yarışta 4. oldu. 1923’te ise takım arkadaşı Ugo Sivocci‘nin arkasında 2. olacaktı.

Sporda yavaş yavaş başarılar kazanan Ascari, 11 ay sonra Cremona Pisti’nde ilk büyük Grand Prix zaferini elde etti. Aynı pistte sonraki yıl da galibiyet alan Antonio Ascari, bu kez 1925 yılında İtalya’nın efsanevi Monza pistinde İtalya Grand Prix’sini kazanarak ismini tüm yarış camiasına duyurdu. Antonio Ascari, son galibiyetini bir başka efsanevi pist olan Spa-Francorchamps’da aldı. Belçika’da aldığı bu galibiyet yetenekli pilotun son galibiyeti olacaktı çünkü 26 Temmuz 1926’da Fransa’nın Autodrome de Linas-Monthlery Pisti’nde lider götürdüğü yarışta geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Günümüze oranla çok daha tehlikeli olan bu spor Ascari’nin hayatına mal olduğunda, oğlu Alberto henüz 7 yaşındaydı. Kazandığı yarışlarda güçlü rakiplerine çok büyük farklar atan Antonio, bayrağı oğluna devretmişti.

ALBERTO ASCARI

Alberto, 1918 yılında dönemin motorsporları başkenti Milano‘da doğmuştu. Babası gibi hıza tutkun olan Alberto ilk yıllarında motosiklet yarışlarına katılsa da sonrasında babasının izinden gitti. 1940 yılında Enzo Ferrari’nin de desteğiyle dört teker araçlar sürmeye başladı. Çok geçmeden İtalya 2. Dünya Savaşı’na girdi ve bu sebeple savaş bitene kadar Avrupa’da yarış yapılamadı. İtalyan Ordusu Ascari ailesinin garajını araçlarının bakım ve onarım servisi haline getirdi. Bu süreçte Alberto, Kuzey Afrika’da bulunan ordu depolarına yakıt tedarik eden bir şirket kurdu. Şirketin diğer ortağı ise sonraki yıllarda Alberto’ya mentorluk yapacak olan takım arkadaşı ve yakın dostu Luigi Villoresi idi.

1945’in sonlarında savaş sona erdi ve çok geçmeden lastikler tekrar ısınmaya başladı. Luigi, dönemin güçlü takımlarından Maserati‘ye Alberto Ascari’yi önerdi. Luigi’nin de desteğiyle Maserati’de yarışan Alberto, 1947 yılının İtalya Grand Prix’sini 5. sırada tamamladı. Daha sonraki yıllarda Alfa Romeo için de yarışan Ascari, 1950 yılında start alan Formula 1’e adını altın harflerle yazdırdığı Ferrari takımına geçti. 1952 ve 1953 yıllarında üst üste 2 kez şampiyon olarak Formula 1’in ilk çifte dünya şampiyonluğunu kazanan Ascari, F1’in ilk iki yılını Farina ve Fangio ile şampiyon tamamlayan Alfa Romeo’yu durduran kırmızıların efsanesi olmuştu bile. Kısa kariyerinde Ferrari adına birçok başarı elde eden Ascari, aynı zamanda Michael Schumacher başarana kadar üst üste gelen yıllarda şampiyon olan tek Ferrari pilotu olmuştu.

Kariyeri boyunca 1950-1955 yılları arası 32 kez Formula 1’de yarışan Ascari, bunların 11’inde yarışın sonunu görememesine rağmen kalan 21 yarışın 13’ünü kazanarak babadan miras yeteneğini kanıtlamış oldu. 52′ ve 53′ yıllarında şampiyonluğu kazanan Ascari, 54′-55′ yıllarında sırasıyla Maserati ve Lancia takımlarında pilotluk yaptı.

1955 yılında  Monaco Pisti’nde yapılan yarışı lider götürürken virajı alamayan Ascari’nin Lancia‘sını bariyerler de durduramayınca denize uçtu. Denizden çıkarılan Ascari kazayı yalnızca burun kırığıyla atlattığı için şanslıydı ancak bir sonraki kazasında şans onun yanında olmayacaktı.

Yalnızca 4 gün sonra, Eugenio Castellotti ile birlikte yarışacağı ‘1000 Km Monza’ yarışının test sürüşü vardı. Ascari, birkaç turluk test sürüşü yapmak için Ferrari Monza 750‘nin kokpitine oturdu. 3.turunda Curva del Vialone virajını dönerken kaza yaptı ve birkaç dakika içinde hayatını kaybetti. Kaza yaptığı viraja daha sonraları Variante Ascari ismi verildi.

ALBERTO ASCARI’NİN FORMULA 1 İSTATİSTİKLERİ

  • 5 Sezon
  • 32 Yarış
  • 13 Galibiyet
  • 14 Pol Pozisyonu
  • 15 Podyum
  • 2 Dünya Şampiyonluğu
  • Toplam 1609 tur yarıştı, bunların 924’ünü lider götürdü.

      Enzo Ferrari: Alberto yarışı önünüzde götürüyorsa, onu geçmek neredeyse imkansızdı.

ACI TESADÜFLER

  • Efsane pilot Ascari ölümüne neden olan kazayı yapmasaydı 1000 Km Monza yarışında Eugenio Castellotti ile birlikte sürecekti. Kazadan 2 yıl sonra Eugenio Castellotti bir başka Ferrari aracının testini gerçekleştirirken yaptığı kaza sonucu hayatını kaybettti.
  • İki büyük pilot da kariyerleri boyunca 13 Grand Prix zaferi elde ettiler. Baba da oğul da kariyerlerinde 26 numaralı aracı kullandılar.
  • Alberto Ascari de tıpkı babası gibi ayın 26’sında 36 yaşında iken vefat etti.İkisi de ölümlerine neden olan kazalarından 4 gün önce büyük kazalar atlatmışlardı.

İki Ascari’nin de kaza yaptığı dönemlerde güvenlik önlemleri yeterli değildi ve pilotlar her yarışlarında kaza yapmaları halinde ölme risklerinin yüksek olduğunu bilerek piste çıkıyorlardı.

Motorsporları geçmişten günümüze birçok baba-oğul pilot, hatta baba-oğul şampiyon gördü fakat içlerinde en çok drama barındıran ikili şüphesiz Ascariler idi.

Author: Alper Çavdar / Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir