Bilimsel Olarak Yararı Kanıtlanmış 4 “Kötü Alışkanlık”

Bir çok kişinin “kötü alışkanlık” olarak adlandırdığı bazı şeyler bilimsel olarak çok yararlı.

 

Kahvaltıyı Atlamak     

Günün en önemli öğünü? Bir zamanlar günün ilk öğününü atlamanın kilo aldırdığına inanılırdı, ancak araştırmalar gösteriyor ki günün ilk öğününü atlamak bazı  insanları kilo vermesine yardımcı oluyor.

 

Bu tarz yeme planları “intermittent fasting” yani “aralıklı oruç” olarak biliniyor.Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar bu tarz yeme planlarının belirli kanserlerin riskini azalttığını ve hatta ömrün uzamasını sağladığını söylüyor.

 

Kahve İçmek                                         

Mart ayında Kaliforniya’da Starbucks

gibi kahve firmalarının ürünlerinde

kanser uyarısı içermesini zorunlu tutuldu.

 

Bu duyuruya rağmen birçok araştırma düzenli olarak kahve içmenin kanser riskini azalttığını ve bir çok yönden bize yarar sağladığını söylüyor. Örnek vermemiz gerekirse bizi diyabete karşı koruması ve hatta kalp sağlığını arttırması söylenebilir.

 

Doktorlar günde 400 miligram yani 3-4 bardak kahve öneriyor. 

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya ve ekran başında geçirdiğimiz sürenin gereğinden fazla olduğunu ve zararlı olduğunu düşünürüz.

 

Ancak birçok araştırma bunun karşıtı yönde. Bazı büyük kanıtlar bu akıllı telefonlarımızın ve ekran başında geçirdiğimiz sürenin zararlı olmadığını, aksine bazı durumlarda bizim yararımıza olduğunu kanıtlar nitelikteler.

 

Geçen sene “ Journal Psychological Science” da yayınlanan bir araştırma sosyal medyanın ergenlik dönemindeki birçok genç için zararlı olmadığını söylüyor. Öyle ki araştırma, sosyal medyada bu gençlerin kendilerini akranları ile daha çok iletişimde hissettiklerini ve onlardan duygusal destek aldıklarını söylüyor.

 

 

Enerji İçeceği İçmek  

Ne zaman bir kutu enerji içeceği açsam sorular ve yargılar bitmiyor. -Bu tarz şeyler seni öldürür- ya da -Çok fazla kimyasal- gibi sözler duyuyorum.

 

İşin gerçeği RedBull ( En azından şekersiz olanı) sizin için o kadar da kötü değil. Sadece 10 kalori olması ve şekersiz olmasının yanı sıra sadece 80 miligram kafein içeriyor. İçeriğine biraz daha bakacak olursak B vitamini ve taurin de içeriyor ki bütün bunlar bilimsel olarak yararlı sayılıyor.Author: Yusuf Can Aplak/Kurucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir