CAN ÖNCÜ TARİH YAZDI!

2018 Moto 3 Dünya Şampiyonasının son ayağı olan Valencia yarışı Ricardo Tormo Pistinde yapıldı. Red Bull MotoGP Rookies Kupasını 2. bitiren ikizi Deniz Öncü’nün 42 puan önünde şampiyon olarak tamamlayan Can, kupayı kazanması sonucu gelen özel davet ile katıldığı Moto 3 sezonunun son yarışını kazanarak MotoGP kategorilerinde yarış kazanan ilk Türk pilot oldu.

Bu yarışı 15 yıl 115 günlükken kazanan Can, Grand Prix tarihinin en genç yarışan ve en genç yarış kazanan sürücüsü oldu. Önceki en genç yarışma rekoru 15 yıl 170 gün ile Scott Redding’e aitti. Aynı zamanda 1991 yılından beri ilk kez bir pilot çıktığı ilk yarışı kazanmış oldu.

Yarış sonrası yaptığı açıklamalarda genç gururumuz, gergin olmasına rağmen yarışı kazandığını ve gelecek sezon da başarılarını tekrarlamak istediğini açıkladı. Can aynı zamanda ”Son tur tam bir çılgınlıktı ama benim için mükemmel sonuçlandı” yorumunda bulundu.

Can, MotoGP kategorilerinde yarış kazanan ilk Türk pilot olarak bizlere İstiklal Marşımızı Valencia’dan dinletmiş oldu.

Yağmurlu geçen zorlu yarışa 4. sırada başlayan Can Öncü, henüz ilk turda 3. sırayı almayı başardı. Bitime 20 tur kala 2. sırayı kazanan genç pilotumuz 12 tur kala lider Tony Arbolino’nun motosiklet hakimiyetini kaybedip yarış dışı kalmasıyla liderliği eline geçirdi. Yarışın sonuna kadar ritmini ve liderliğini koruyan Can bitiş çizgisini geçtiğinde birçok rekoru alt üst etmeyi başardı.

Henüz 15 yaşında büyük başarılar kazanan genç yeteneklerimiz Can Öncü ve Deniz Öncü‘ye kariyerlerinde zirve için birbirleri ile yarıştıkları ve bayrağımızı göklere çıkardıkları sağlıklı sezonlar dileriz.

MotoGP Twitter Hesabından Yapılan Paylaşımlar ;

https://twitter.com/MotoGP/status/1064107570305093634

https://twitter.com/MotoGP/status/1064111807567147010

MotoGP resmi sitesinde Can için yapılan övgü dolu habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Öncü Kardeşler ile ilgili her türlü bilgiye ise kendi web siteleri olan https://www.oncutwins.com/ ‘dan ulaşabilirsiniz.

 

Author: Alper Çavdar / Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir