ÇİN, DEVASA ÇİFTLİKLERDE YILDA 6 MİLYAR HAMAM BÖCEĞİ ÜRETİYOR

Çin, endüstriyel düzeyde böcek üretimine başladı.Devasa depolarda yaşayan milyarlarca hamam böceği, ilaç yapımı için kullanılıyor.

Çin’de, başka Asya ülkelerinde de olduğu gibi, kızarmış hamamböcekleri gıda olarak tüketiliyor. Ancak üretim şimdilerde çarpıcı bir şekilde artmış durumda.Tek bir eczacılık şirketi yılda 6 milyar hamam böceği üretiyor.Böcek çiftliği, ülkenin güneybatısındaki Xichang kentinde bulunuyor. Başta mide ve bağırsak iltihapları, ülser ve solunum sorunları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.
South China Morning Post gazetesine göre, böcekler iki futbol sahası büyüklüğündeki bir binada üretiliyor. İçeride su ve yemek kapları olan geniş raflar var. Ortam ılık, nemli ve karanlık


Çiftliğin içinde böcekler serbestçe hareket edebiliyor ve çiftleşebiliyor. Ama çiftlikten çıkamıyor ve hiç gün ışığı görmüyorlar. Çiftlik yapay zeka kullanan bir sistem ile kontrol ediliyor. Isı, nem ve gıda stoğu gibi değişkenler bilgisayarlarla düzenleniyor.

Bu kadar güzel maddelerin yanında çarpıcı bir tehlikesi olduğunu da göz ardı etmemek lazım. Çin Bilim Akademisi’nden Profesör Zhu Chaodong “Bir deprem ya da insan hatası sonucu milyarlarca hamam böceğinin doğaya karışması felakete neden olur” diye konuştu.


Author: Onur Baktı/Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir