ÇİN UZAYA YAPAY AY GÖNDERECEK

Çin, geçenlerde bir konuşma yaptı. Chengdu şehrinin daha iyi aydınlatılabilmesi için uzaya yapay ay göndermek istediklerine dair. Çin bu haberi sadece kendi kaynaklarında yayınladığı için yabancı kaynaklarda bu haberi görmek zor. Projede ki yapay ay, alçak yörünge de dolaşan bir uydu olacak. 2020 de ilk uydu gönderilecek. Bu uydu başarılı olursa 2022 de iki uydu daha gönderilecek ve uydu sayısını üçe çıkarmış olacaklar. Bu uydular 500 km üzerimizde ki bir yörüngeye yerleşecek. Bu uydular gün doğumundan önce ve gün batımından sonra çalışmaya başlayacak. Bu uydularla 3600 km’lik bir alan aydınlatılacak. Uydu maksimum parlaklığa eriştiğinde aydan 8 kat daha parlak olacak. Yılda 200 milyon $ tasarruf sağlanacak.

Yapay ay fikri nereden geldi?

İsmini vermedikleri bir Fransız sanatçıdan esinlenmişler. Daha eskiye dönersek Kazakistan’da ki MiR uzay istasyonundan 1993 yılında bir uydu gönderilmişti ve bu uydu ışık yansımasıyla 5 km’lik bir alanı aydınlatmasıyla bilinir. Bu olay sadece birkaç saat sürdü ve uydu Kanada atmosferine girerek yandı. Ruslar bunu 5 yıl sonra bir daha deneyerek aydınlatılan alanın 7 km olmasını amaçlayan bir uydu daha gönderecekti ancak kalkışta aynalardan birisi uzay istasyonun da ki bir binasına takılarak kırıldı ve bu girişim başarısız olmuş oldu.

 

Böylece bu proje Ruslar tarafından rafa kaldırılmış oldu. Bu konu daha sonra James Bond ‘Die Another Day’ filminde işlenmişti ve orada ki uydu bu projedeki görünümün aynısıdır. Uzaya yapay aydınlatma gönderme Resident Evil oyununda da yapılmıştı.  bunlardan daha önce 1945 tarihli LIFE dergisinde Alman mühendislerin buna dair çizimleri bulunmaktaydı. 12. yüzyılda Arşimet de bunu düşünmüş uzaya çıkarmak yerine Dünya’da yüksek bir yere büyük bir ayna koyarak bunu yapmak istemişti. Yani bu konu insanlığın hayal gücünde olup bir türlü geliştirilmemiş kısmı aslında. Çin’in bu hamlesi belki de bu sefer uzun vadede gerçekleştirilebilir olur. Çin’in burada temel amacı tasarruf etmek ve daha aydınlık bir alternatif sağlamak. Bunu nasıl yapacaklarını iki sene içerisinde öğrenmiş olacağız ama başarırlarsa 12. yüzyıldan beri ve gelecekteki birçok bilim adamının,mühendisin bu konudaki hayallerine kavuşturmuş olacak.

Author: Ebru Kara / Yazar

Hukuk Okuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir