-Deneyim Kazanmak-

 

                Hayatın her döneminde çeşitli uğraşların peşinde oluyoruz. Farklı ortamlarda oluyoruz. Her gün yeni bir kişi ile tanışıyoruz, yeni bilgiler öğreniyoruz. Dünya bu kadar deneyime açıkken, bazı anlar da nasıl deneyim kazanacağımız konusunda kendimiz ile yalnız kaldığımızı fark ediyoruz. Sürekli bu konu hakkında bir kanıya ulaşmak için düşünüyoruz. En sonunda güzel bir şeye ulaşmak da oluyor, en başına döndüğümüz anlar da oluyor. Bu konuda başarılı olmak için neler yapmalıyız? Peki;

İlk olarak hangi alanda, hangi konuda deneyim kazanmak istediğimize karar vermeliyiz ki düşünce yollarımızda ona göre bir şeyler oluşsun. Ki kesin bir sonuca ulaşmalıyız, kararlı olmalıyız. Ardından belirlemiş olduğumuz alan yada konu hakkındaki hedeflerimizi oluşturmamız gerekiyor. Aklımızda bu alan yada konuyla ilgili belirli bir amacın olup olmadığını kendimizle sorgulamamız gerekiyor. Ardından ulaştığımız sonuca göre bu alan yada konuyla ilgili çeşitli kitapları, farklı kişiler tarafından yazılmış olan makaleleri okuyabiliriz. 

Asla pes etmememiz gerekiyor. Bir konuda ilerlemek için, bunun için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Hayatta böyle değil midir zaten, ona güzel ve anlamlı şeyler sunduğunda yada istediğinde sana daha fazlasını verir. O nedenle; kendimiz için bir şeyler yaptığımızın farkına varmalıyız ki, her konuda başarılı deneyimler kazanalım.

Kendimizi özgün olarak yansıttığımız her alanda başarılı olacağımıza inanıyorum. Deneyim kazanmak demek, bir noktada kişinin kendi özellikleriyle vermiş olduğu bir uğraşın sonucunda önemli bilgiler doğrultusunda kendine yeni şeyler kazandırmış olmasıdır. Bilimsel olarak; bireyin özgün olduğu her ortamda küçük deneyimler kazandığı açıklanmaktadır.

Ve de hayatın her noktasında önemli olan iletişim. Etrafımızda kurmuş olduğumuz iletişim ne kadar çok değerli bir hale gelirse, çevremizde de o kadar saygın bir konuma geliriz. Etkili bir iletişim konusunda yaşamın bize kazandırmış olduğu deneyimler sayesinde daha iyi bir konuma geliyoruz.

Deneyim; insanın başına gelen şey değildir, o insanın başına gelenle ne  yaptığıdır.

Hoşçakalın…

Author: Büşra Özdeniz

Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, öğrendiğim her yeni bilgiyi buradan size aktaracağım. Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir