DİJİTAL DÜNYA’DA – INFLUENCER

Influencer Nedir?

Sahip oldukları sosyal medyada, profillerinde ve dijital kanalları aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini, planlı ve düzenli bir biçimde takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişilere ve gruplara ‘influencer’ denir. Günümüz, modern dünyasında bu işi yapan birçok kişi var. Kendilerini, özgün olarak; bu sürece devamlılık sağlıyorlar. 

Influencer Marketing;

Influencer Marketing, ünlülerin, sosyal medyada dikkat çekiçi ve sürekli paylaşım yapan kişilerin ve  tanınmış kişilerin, çeşitli markaların ürünlerini tanıtmaları adına daha önceden de kullanılan bir yöntemdi. Tek farkı dijital olmamasıydı, konvansiyonel kanalların kullanılmasıyla yapılıyordu. Bu tanınmış kişiler, hatta diğer bir tanımla influencerlar aslında hepinizin çok ama çok yakından tanıdığı, toplumda kabul görmüş ünlü bir sanatçı, sporcu, şarkıcı, müzisyen, iş adamı veya çok yakından tanıdığımız biri bile olabilir.

Influencer Olmak İstiyorsunuz, Peki Ne Yapabilirsiniz?

Kendinizi bir Influencer olarak tanıtmak istiyorsanız, bazı yönergeleri uygulamalısınız. Örneğin; kendi alanınız ile ilgili daha farklı içerikler üretin. Eğer alanınızda uzman olarak görünmek ve tanınmak istiyorsanız, düzenli ve yararlı içerikler oluşturup paylaşım yapmalısınız. Sürekli farklı konularda araştırma yapıp, bol bol okuma yapabilirsiniz, gezin, farklı yerleri keşfedin. Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek konularda özgün içerikler hazırlamanız, sizi daha özel sağlayacaktır.

İşinizi yaparken her zaman doğal olun. Bu sizi daha üst sıraya çıkaracaktır. Hesabınızdaki takipçi sayınızı çoğunluğu değil, aslında sizi takip edenlerin nitelikleri, aktif olmaları ve her zaman kaliteli olmaları daha önemlidir. Bazen fikirlerinizi dürüstçe paylaşımlarınız da dile getirin, paylaşmaktan kaçınmayın.

Hangi sektör ile ilgileniyorsanız, onunla ilgili etkinliklere, seminerlere, konferanslara katılın. Düzenli ve özgün paylaşımlar yapmanız, daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla yavaş yavaş takipçi sayınızda çoğalma başlayacak ve böylece daha aktif konuma geleceksiniz. Etkili ve aktif takipçi kazanmanın bir başka yolu ise sektörünüzde bulunan bazı platformlar için düzenli olarak içerik sağlamak olacaktır. Bu sayede, yeni takipçiler kazanmakla kalmayıp güvenilirliğinizi de arttıracaksınız.

 Influencer’ların, diğer influencerlar ile ilişkileri sosyal medya kullanıcıları tarafından takip edilir. Dolayısıyla, influencer’lar ile iletişim içinde olmak hem görünürlüğünüzü arttıracak hem de yeni, farklı fırsatlar yakalamanıza olanak sağlayacaktır.

Influencer Olarak Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

İlk olarak az önce de bahsettiğimiz gibi doğal olmak önemli. Takipçilerinizin karşısına, gerçek kişiliğiniz ile çıkmanız gerekiyor. Özgün olmanız gerekiyor. Farklı ve özgün içerikler takipçiler için en önemli konulardan birisidir.

Açık sözlü olmanız,  çok daha fazla sevilmenizi ve takdir edilmenizi sağlayacaktır. Eğer bir fikriniz varsa açıkça söylemelisiniz, duruşunuzu belli etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu etkileşimi de arttıracaktır.Çevreyle her zaman iletişim halinde kalmalısınız. Çevrenizdeki, etkinliklere katılmayı, farklı influencerlar ile tanışmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Dijital trendleri takip etmeniz, bu ortamda sizi daha iyi yerlere taşıyacaktır. İçeriklerinize, göre anahtar kelimelerinizi iyi seçmeniz gerekiyor ki bu sayede bulunabilir hale geliyorsunuz, böylece profilinize ulaşım sayısı da artmış oluyor.Farklı İnfluencelar ile tanışmanız,  birbirlerinizin sosyal medya kanallarını desteklemek için kullanmanız hepinizin tanınma oranını da etkileyecektir.

Yeni yazı da görüşmek üzre, Mutlu Kalın.

Author: Büşra Özdeniz

Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, öğrendiğim her yeni bilgiyi buradan size aktaracağım. Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir