DİSOSİYATİF KİMLİK BOZUKLUĞU NEDİR?BELİRTİLERİ NEDİR?NASIL TEDAVİ EDİLİR?

                                                                         DİSOSİYATİF KİMLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

                                                                                         BELİRTİLERİ NELERDİR?

                                                                                            NASIL TEDAVİ EDİLİR?

DKB HASTALIĞI ile ilgili görsel sonucu

Disosiyatif Kimlik Bozukluğu ,çoklu kişilik bozukluğu ya da çift karakterlilik hastalığı olarak adlandırılabilir.Bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler bilinçleri dahilinde olarak ya da olmayarak  kendi kişiliklerinin yanında bir tane daha kişilik geliştirirler.Bu kişiliğin oluşmasının etkisiyle insanın hayatında pek çok olumsuz etken oluşmaktadır. Ülkemizde DKB görülme sıklığı; psikiyatri servisinde %5.4,psikiyatri polikliniğinde %4.0 olarak bildirilmektedir. Her geçen gün görülme oranı artmaktadır. DKB hastalığının belirtileri ise şöyledir;

1-)Depresyon

2-)Dengesizlik ve tutarsızlık

3-)Anksiyete

4-)Madde Bağımlılığı

5-)Amnezi(Hafıza İşlevinin Kaybı)

6-)İntihar Girişiminde Bulunmak

7-)Benlik Yitimi(Kendini bulunduğu ortamdan kaybetmek(akıl ve hafıza durumuyla))

8-)Halüsinasyon Görmek

Günümüzde bu kadar yoğunlukta görülen bu hastalığa nelerin sebep olduğuna bakmakta fayda var. Bir psikolojik rahatsızlığın sebeplerine bakacak olursak;en önemli sebebinin bilinçaltı olduğunu düşünüyorum.Bir bireyin bilinçaltına inildiğinde onun neye karşı önyargısı olduğunu bulabiliriz. DKB bozukluğuna en çok travmaların sebep olduğu saptanmıştır. Travmalar fiziksel ya da psikolojik olarak görülebilmektedir. Çocukluk döneminde yaşanan cinsel istismarlar yoğunluk olarak etken olarak bulunmaktadır.Yapılan pek çok çalışma, bu hastalığa sahip insanların kalıtımsal olarak pek çok akrabasında da bulunduğunu göstermiştir. Kalıtımın da bu hastalığa etkisini görmekteyiz.

Şimdi geçelim bu  hastalığın tedavi yöntemine. Hastalık ne kadar çok görüldükçe, teşhisi de o kadar zor olmaktadır. Tedavisi uzun süreli sürmektedir çoğu zaman. Tedavinin amacı; bir insana ait olan iki karakterin  parçalanarak tek bir karakter haline getirilmesidir. Bunu kendilerine ait belli rahatlama yöntemleriyle yapabilmektedirler. İlaç tedavisi olmamaktadır. Fakat ilaçlar rahatlamak için kullanılabilir.

DKB hastalığını detaylarıyla öğrenmek için Medaim Yanık’ın Bölünmüş Zihinler kitabını okuyabilirsiniz.

DKB bir hastalıktır. Bu hastalığa maruz kalmak bir hata ya da ayıp değildir. Bu hastalığa maruz kaldığınızı hissediyorsanız ya da bu hastalığa maruz kaldığını düşündüğünüz kişiler varsa tedavi düşünülmelidir. Unutmayın;hastalık süresini ne kadar uzatırsanız tedavi süreci de o kadar uzun sürer.

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Author: Huriye Büşra Öztürk

Ben Huriye Büşra ÖZTÜRK.Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim.Yazı yazmak beni ben yapan  en büyük şeydir şu hayatta.Nefes almadan ya da yemek yemeden nasıl yaşanamıyorsa benim için de yazı yazmadan yaşamak mümkün değil.Şu an belli dergilerde ve sitelerde yazarlık yapan ,bir bloger olan öğrenciyim.İleride en büyük hayalim;çok iyi bir yazar,senarist ve sosyal girişimci olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir