Doğu’nun Paris’i “Bükreş”

Romanya’nın başkenti olan bu şehir ülkenin Güneydoğusunda yer alıyor. Romanya’nın en kalabalık şehri olan Bükreş’te 2 milyon civarı insan yaşıyor. Bükreş bir çok yapısı mimari olarak çok güzel görseller sunuyor size.

Parlamento Binası

Bu binanın içerisini gezmeye vakit bulamadım çünkü dışarıdan binayı incelemek bile 30-40 dakikanızı alabilir. İnternetten öğrendiğim kadarıyla bina 84 metre yüksekliğinde ve içerisinde 3 müze bulunduruyor. Ve bina 365 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiş durumda.Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi

 

Burada milyonlarca yıl öncesinden bugüne doğanın geçirdiği evrimi gözleriniz ile görebilirsiniz. Milyonlarca yıl öncesinden kalma hayvan iskeletleri ya da doldurulmuş hayvanları(Maalesef) sergiliyorlar. Müzeye giriş yetişkinler için 20 Ley Öğrenciler için 5 Ley ve güzel haber şu ki öğrenci bileti almak için Romanya’da okuyor olmanıza gerek yok. Her türlü öğrenci belgesi geçerli. Ayrıca 28 yaşından küçük iseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Ayrıca internette tıp, biyoloji ya da güzel sanatlar öğrencisi iseniz yine ücretsiz girebildiğiniz yazıyor.

Cişmigiu Bahçeleri

1847 yılından bu yana şehrin ortasında bulunan 16 hektarlık bir alanda yapay göller ve çeşit çeşit çiçek barındıran bu bahçede 1. ve 2. dünya savaşında Rumen askerler ile beraber savaşan Fransız ve Amerikan askerleri için bazı anıtlarda bulunmakta.

 

Şimdi buraya Bükreş’ten fotoğrafların bulunduğu küçük bir galeri bırakıyorum, içinde sizi tebessüm ettirecek ve belki kahkaha atmanızı sağlayacak ufak tefek sürprizler var 🙂

[supsystic-gallery id=4 position=center]Author: Yusuf Can Aplak/Kurucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir