Dünyanın En Güvenlikli 10 Ülkesi

Maslow’un hiyerarşi teorisini baz alırsak sosyal ihtiyaçlarımızı giderebilmemiz için öncelikle kendimizi güvende hissetmemiz gerek. Şu günlerde diken üstünde yaşarken seyahat etmek belki de en son yapmak isteyeceğimiz şey gibi gelebilir. Hala seyahat etmek gibi bir düşünceniz varsa eğer sizin için sıraladığım, dünyanın en güvenlikli ülkelerine göz atmanızda fayda var.

1.İzlanda

İlk sırada buzlar ülkesi ”İzlanda” yer alıyor. Kuzey ışıkları , volkanları, fiyortları, şelaleleri ile dünyada hiçbir yere benzemeyen İzlanda’da kendinizi başka bir gezegendeymiş gibi hissedeceksiniz. İzlanda, insanların nereden geldiğine bakılmadığı ve herkese insan olarak bakıldığı  seyahat edilesi  ve çok güvenli bir ülke.


2.Danimarka


Dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Danimarka, aynı zamanda dünyanın en güvenli ülkelerinden biri. Danimarka denince aklımıza çizgi film Vikingler ve leziz Carlsberg birası geliyor. Carlsberg birasının tadını bir kere aldıktan sonra Efes Pilsen, Tuborg gibi biraların adını ağzınıza bir daha alamayacaksınız . En leziz bira, şüphesiz Carlsberg birası. Bu yüzden lütfen oraya gittiğinizde, bir Carlsberg birası içmeden dönmeyin.

3. Avusturya


Avusturya’nın güvenli ülkelerden biri olmasına en büyük kanıt; silah ticaretinde sondan üçüncü sırada olması  ve barışçıl seçimlerle gündeme gelmesi. Avusturya, güvenli olduğu kadar bir o kadar da sanata önem veren bir ülke. Bu yüzden Beethowen, Mozart , Schubert ve Johan Strauss gibi dahi müzisyenlerin Avusturya’dan çıkması, beni şaşırtmıyor. 🙂

4.Yeni Zelanda


Yeni Zelanda denince aklımıza, Everest dağına ilk çıkan Yeni  Zelandalı dağcı Edmund Hilary amca geliyor. Ülkenin diğer ilginç bir özelliği ise Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmleriyle ilgi odağı haline gelen Hobbit evleri. Bu masalsı yere, sırf bu Hobbit evlerini görmek için bile gidebilirsiniz.

5. Portekiz


Portekiz’in başkenti Lisbon, Güney Avrupa’nın  en güvenlikli yerlerinden biri. Daha önce yazdığım ”Yedi Tepeli Şehir Lisbon” yazısına tekrar bir göz atın derim.   http://www.kooplog.com/yedi-tepeli-sehir-lizbon/

6.Çek Cumhuriyeti


Kafka’nın memleketi olan Çekya da dünyanın en güvenlikli 6.ülkesi . Seyahatinizi başkent Prag’dan başlatabilirsiniz. Daha fazla bilgi için önceden yazmış olduğum bu yazıyı okumanız yeterli olacaktır.
http://www.kooplog.com/pragda-gezilmesi-gereken-favori-yerler-ve-mekanlar/

7. İsviçre


Amsterdam’dan sonra leziz peynirleri ile ünlü olan İsviçre de dünyanın en güvenlikli ülkelerinden biri. Lütfen oralara kadar gitmişken leziz peynirlerden almadan dönmeyin !

8. Kanada


Dünyanın en arkadaş canlısı ülkelerinden biri olan Kanada’da suç ve şiddet oranının çok düşük olması dünyanın en güvenlikli 8.ülkesi olduğuna kanıt.

9. Japonya


Benim de gitmek istediğim animeleri, mangaları ile tanınan Japonya da dünyanın en  güvenlikli 9.ülkesi.

10. Slovenya


Son olarak dünyanın en güvenlikli 10.ülkesi de Slovenya.

Author: kooplog

kooplog.com; blog içeriklerini takip edebileceğiniz, dilerseniz kendi blog içeriklerinizi oluşturabileceğiniz bir kooperatif blog içerik platformudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir