EĞİTİM VE TOPLUM

Eğitim bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve toplumda yer edinebilmesi için edinilen bilgi, beceri, anlayış degişikliklerine denir. Bu yazmış oldugum eğitimin tanımlarından biri (biri çünkü daha birçok tanımı var)Eğitim toplumu oluşturan en önemli unsur çünkü bir milletin gelişmişlik düzeyi eğitimle belli olur. Eğitim ilk olarak ailede başladığı için ailenin rolü de eğitimde çok önemlidir.

Nice eğitim görmüş kişiler  insani değerlerden uzak. Bunun tam tersi okumamış bir insanda bazen bize daha çok şey katar, öğretir. Önemli olan okumak degil kendini yetiştirmek  geliştirmektir. Ne yazık ki İrfan bilgisi okumakla, meslek sahibi olmakla öğrenilmez. Ancak eğitim denilen bu kavram bir toplumu kökünden oluşturan, geliştiren bir unsurdur. Bu yüzden Eğitim her zaman birinci öncülümüz olmalıdır. Yeni  Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk Eğitimdeki bazı degişiklikleri açıkladı. Belki eğitimde yapılan bu degişikliklere aramızda göz atmayanlar olmuştur. Gelin beraber bakalım.

-Ders süreleri azaltılacak.

-Okullarda sanat tasarımı ve beceri atölyeleri kurulacak.

-Pedagojik formasyon bakanlık tarafından verilecek.

-Farklı lise türleri açılacak.

-İlkokula başlama yaşı artacak.

-Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılacak.

-Okullara Gelişim Bütçesi verilecek.

-Alan seçimi 9.sınıftan başlayacak.

-Anaokulu zorunlu hale gelecek.

-Sözleşmelide öğretmenlik süresi 3+1 yıl olucak.

-Yarım gün normal ders yarım gün yetenek dersleri olacak.

-Başarılı öğretmenler yurt dışına gönderilecek.

– Akademik idarecilik gelecek.

-Okul yöneticisi seçiminde yazılı ve nesnel ölçütler geçerli olacak.

Daha birçok maddesi bulunan Eğitim Vizyonu buradan görüldüğü gibi bizleri bunaltan ders saatleri azalıp, yeteneklerimizin geliştirilmesine katkı sağlayan bir  sistem vaat edilmiş durumda. Umarız bu yeni sistemin bizlere ve topluma faydası olur.

 

Author: Ecenur Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir