Endüstri 4.0

Endüstri 4.0, 18. yüzyılın sonlarından ve 19. yüzyılın başlarına kadar süren sanayi devriminin 4. evresidir diyebiliriz.

İlk defa Almanya Hannover Fuarı’nda ortaya çıkan Endüstri 4.0 temel olarak Bilişim Teknolojileri ve Endüstriyi bir araya getirerek insanoğluna sunulacak her türlü yapıda, üründe ya da değer teklifinde insanoğlunun yaşam kolaylığına katkı sağlamayı amaçlıyor. Yaşamımız boyunca her saniyemizi bir tecrübe olarak değerlendirecek olursak, Endüstri 4.0 bu tecrübeyi en üst düzeye çıkararak yaşamdan alacağımız zevki de artırmayı amaçlıyor diyebiliriz.

4.Sanayi Devrimi Gerçekleşince Ne Olacak?

Endüstri 4.0 planı ilk defa 2013 yılında sunulduğunda 10 ila 20 yıl arasında tamamen gerçekleştirilmesi hedefleniyordu. Yani birkaç sene sonra  geçtiğimiz yıllara kıyasla üretilen her makine çok daha az enerji kullanarak çok daha fazla verimle çalışmaya başlayacak ve günümüzdeki bir çok güvenli dediğimiz alet gelecek yıllarda bu statüyü kaybederek “Güvenli” kelimesini bu makinelerin yanına konmaları için terk edecekler.

İnsanoğluna bu yararları sağlayacak olan 4. Sanayi Devrimi, akıllı üretim yapılarının ortaya çıkması ve artmasından ötürü günümüzde aşırı nüfus’dan muzdarip olan dünyamızda insan gücüne olan ihtiyacın azalmasına sebep olarak işsizliği artırabilir.

Yani kendi görüşümü belirtmem gerekirse, eğer insanoğlu aşırı nüfus hakkında özverisiz davranmaya devam ederse toplumun refah düzeyini artırmak için yapılan bu çaba hiç bir işe yaramayacaktır ve olduğumuz yerde saymaya devam edeceğizdir.Author: Yusuf Can Aplak/Kurucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir