GELECEKÇİLİĞİN ADI:FÜTÜRİZM

      

Fütürizm, son zamanlarda yaygınlık gösteren ve önem arz eden bir kavram olmuştur. Fütürizm, sözlükte gelecekçilik anlamına gelmektedir. Fütürizm, 20. Yüzyılda İtalya’da ortaya çıkmış modern sanat akımıdır. Fütürizm, geleceğe değer katmaktır. Bu bakış açısıyla hayata yaklaşan insanlara da fütürist denmektedir. Fütürizm ülkemize nazaran yurtdışında daha çok gelişmiş bir kavramdır. Fütürizmin asıl amacı; gelecek kaygısını yenmek, geleceğe daha umutlu bakmayı sağlamaktır. Günümüzün en büyük problemlerinden birinin gelecek kaygısı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun için pek çok yöntem türetmektedir fütürizm. Dünyayı kendilerine ait, kendilerini de dünyaya ait hisseder fütüristler. Sizlere Türkiye’ deki fütürist örnekleri verecek olursam; Ufuk Tarhan, Halil Aksu, Alphan Manas’ı verebilirim.     Ufuk Tarhan, Türkiye’deki ilk fütürist kadın olarak bilinmektedir. Kendisi bir ekonomisttir. Kendisi 40 yaşından sonra fütürizme yönelmiştir. Kendisini T-İnsan kitabından daha çok tanıyoruz. M-Gen Gelecek Planlama Merkezi’ni kurmuştur. Gelecek planlamasına ve dijitalleşmeye önem veren bir fütüristtir. Türkiye’de pek çok gence örnek olduğunu düşünüyorum. Çağa ayak uydurmanın gerekliliklerinden bahseder. Halil Aksu, fütürizmin Türkiye’deki temsilcilerinden biridir.  GelecekHane‘nin kurucusudur. Türkiye’ye Maker hareketini getiren kişidir. Teknolojinin, bilimin, inovasyonun gerekliliğinden bahseder sürekli. 2015 yılında Dünya Fütüristler Kongresi’ne Türkiye’den davet edilen tek  fütüristtir. 4 kitabı vardır ve birkaç platformda konuşmacı olarak yer almıştır. Her şeyin insanın merakıyla mümkün olduğundan bahsediyor. Bir diğer fütüristimiz Alphan Manas’tan bahsedebiliriz. Alphan Manas, Türkiye Fütüristler Derneği’nin kurucusudur. Türkiye için çok önemli ve yenilikçi olan Oğuz Manas’ın oğludur. Alphan Manas, çok yönlü ve kendini ciddi anlamda geliştirmiş bir iş adamıdır. Fütürizmle ilgili pek çok derneğin ve kuruluşun kurulmasına yardımcı ve bazılarına öncü olmuştur.

Her geçen gün fütürizmin öneminin arttığını görmekteyiz. Hepimizdeki asıl amaç; dijitalleşmeyi artırmak, inovasyonu topluma uyarlamak. Gelecek kaygısının bu şekilde aşılacağını düşünüyorum. Bunun için fütürizme her geçen gün daha çok önem verilmeli. Dünyayı ve geleceği günümüzde yalnızca fütürist bakış açısıyla bakabilenler yönetebiliyor.İnsanlar bakış açısını bu şekilde yönetebildiğinde her şeyin çok daha iyi olabilmesi mümkün kılınabilir.

HURİYE BÜŞRA ÖZTÜRK

Author: Huriye Büşra Öztürk

Ben Huriye Büşra ÖZTÜRK.Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim.Yazı yazmak beni ben yapan  en büyük şeydir şu hayatta.Nefes almadan ya da yemek yemeden nasıl yaşanamıyorsa benim için de yazı yazmadan yaşamak mümkün değil.Şu an belli dergilerde ve sitelerde yazarlık yapan ,bir bloger olan öğrenciyim.İleride en büyük hayalim;çok iyi bir yazar,senarist ve sosyal girişimci olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir