Güzel Medusa!

Medusa yeraltı dünyasının dişi canavarları olan üç Gorgan’dan biridir. Gorgo, Yunanca korkunç ve berbat anlamına gelen bir kelimedir. Gorgonlar üç kız kardeştirler. Üç kız gerçek anlamda kardeş olmasa da var olan üç Gorgan Zeus tarafından kardeş ilan edildiğinden böyle anılırlar. Medusa, Stheno ve Euryale. Gorgonların sivri köpek dişleri ve saçları yerine de zehirli yılanları vardır. Ayrıca yalnızca Medusa’nın gözlerine bakanları taşa çevirme özelliği olduğu bilinmektedir ve Medusa kardeşleri arasında tek ölümlü olandır.  Euryale kardeşler arasında en büyük olandır ve anlatılan hikayelerde yüksek çığlıklarından sıkça bahsedilir. Medusa öldükten sonra Zeus Euryale’e insan olabilme şansı tanımıştır ancak bu şansa sahip olabilmesinin tek yolu kız kardeşi Stheno’yu öldürmekmiş. Bu hikayenin sonu ile alakalı birden fazla görüş vardır. Kimi hikayelerde Euryale, kardeşi Stheno’yu öldürmüş ve insan olabilmiştir ancak ölümüne dek Stheno’nun ruhu onu rahat bırakmamıştır. Kimine göreyse Kardeşini öldürmeye teşebbüs ettiğinde Stheno tarafından öldürülmüş ve insan olma hakkına onun yerine sahip olmuştur. İsminin manası güçlü olan Stheno ortanca kardeştir ve diğerleri arasında en ölümcül olanıdır.

 

Şimdi gelelim asıl kahramanımız güzeller güzeli Medusa’ya….

 

 

Medusa, Athena’nın tapınağında yaşayan, güzelliğiyle nam salmış genç bir kız idi. Medusa güzelliği ile tanrıçaları bile kıskandırırken tanrıları kendine hayran bırakırmış. Athena da kendi tapınağında yaşayan bu genç kızdan etkilenmiş ancak kendisi kadar zeki olmadığından emin olduğu için onu görmezden gelmeyi denemiş. Çoğu kişi gibi Medusa’nın güzelliğinden etkilenen ve kendini ona aşık olmuş halde bulan tanrı Poseidon, bir ölümlüye aşık olmanın utanç verici olduğunu düşünüp bu durumu saklamaya karar vermiş. Efsaneye göre Poseidon, Athena’nın tapınağında kendine hakim olamayarak Medusa’ya zorla sahip olur ve hali hazırda Medusa’nın ününden rahatsız olan tanrıça Athena bunu öğrendiğinde genç kızı korkunç bir şekilde cezalandırmaya karar vermiş.

 

Athena öylesine sinirlenmiş ki güzel genç kızı, saçlarının her teli yılan olan bir ifrite dönüştürmüş ve onu çok uzaklara sürmüş. Medusa o kadar çirkin bir hale gelmiş ki onu görmek için sıraya girenler yüzüne bakmaz olmuşlar ve daha da kötüsü ona bakmaya cesaret eden herkes taşa dönüşüyormuş. Athena, Medusa’nın Poseidon’dan hamile kaldığı için aldığı cezanın yetersiz olduğuna inanıyormuş. Böylece Athena üvey kardeşi Perseus’tan Medusa’yı öldürmesi için anlaşmış.  Tanrılar tarafından çeşitli silahlarla kuşatılan Perseus, Medusa’nın yaşadığı mağaraya gitmiş ve kız kardeşi Athena’nın verdiği özel kılıç ile tek hamlede, uyuyan Medusa’nın başını kesivermiştir.  Medusa’nın başsız kalan gövdesinden kanatlı at Pegasus ile dev Khrysaor  doğmuştur.

 

Medusa, tarih boyunca unutulmayan bir sembol olmayı başarmıştır. Bizans döneminde dahi kullanılan bazı kılıçların kabzalarında Medusa başı kullanılmış ve bu sayede kılıcı kullananın kötülüklerden korunduğu düşünülmüştür.  İstanbul Sultanahmet’te bulunan Yerebatan Sarnıcı Medusa’yı görebildiğimiz ilginç yerlerden biridir. Ayrıca Didim Apollon Tapınağı, Afrodisias Antik Kenti ve Pergamon Antik Kenti’nde de  Medusa tasvirlerine rastlanmaktadır.

 

 

 

İtalya’da bulunan, elinde Medusa’nın kesik başını tutmuş olan Perseus heykeli de oldukça önemli ve popülerdir.

 

Author: Şevval Yılmaz

İstanbul Üniversitesi / Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir