Harley-Davidson İlk Elektrikli Motosikletini Tanıttı : LiveWire

1903 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan ve o günden beri motosiklet piyasasında hep en üst seviyede bulunan Harley-Davidson, 2019 yılında satışa sunulacak olan ilk elektrikli motosikleti ‘LiveWire‘ı tanıttı. Motosiklet dünyasının en prestijli firması, ilk elektrikli motosikletini dünyanın en büyük motosiklet fuarı olan EICMA(Milano Motosiklet Fuarı)’da tanıttı. Fikir 4 yıl önce ortaya çıktı ve o zamandan beri üzerinde çeşitli düzenlemeler yapıldı. Motosiklete verilen ilgi çekici isim ise hiç değişmedi. Son yıllarda motosiklet sektöründe yaşanan ekonomik sıkıntıları aşan dev firma bu projesi ile yeni bir çağı da başlatabilir.

 

Tanıtım fotoğraflarına bakıldığında motosikletin klasik Harley-Davidson dizaynına yakın ama daha modern hatlarla hazırlandığı ortada. Harley Davidson, resmi sitesinde bulunan Sıkça Sorulan Sorular kısmında bundan sonra da elektrikli motosiklet üretimi yapacaklarını açıkladı.

Harley Davidson 2014 yılında oluşturduğu elektrikli motosiklet prototipi ile birçok ülkede birçok insana test sürüşü yaptırmıştı. Test sürüşü deneyimini yaşayan sürücülerden alınan geri bildirimler sayesinde prototipin özelliklerine eklemeler yapılarak maksimum performanslı LiveWire tasarlandı. Üretimi ABD’de yapılan LiveWire 2019 yılında Kuzey Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde satışa çıkarılacak. Motosikletin fiyat kataloğu ise önümüzdeki Aralık ayında müşterilere sunulacak.

 

Harley-Davidson LiveWire, 0’dan 100’e 4 saniyenin altında çıkabilecek. 7 farklı sürüş modunu destekleyecek olan motosiklet aynı zamanda 3 farklı şarj seçeneğine de sahip olacak. Seviye 1’de evde şarj imkanı doğuran marka Seviye 2 ve Seviye 3 şarj cihazlarını bayilerde bulunduracak. 7 sürüş modu ile fark yaratan motosiklet aynı zamanda müzik, bluetooth, GPS ve farklı özellikler barındıran dokunmatik ekran gibi kolaylıklara da sahip olacak.

 

‘LIVEWIRE’ RESMİ TANITIM VİDEOSU : 

 

kaynak: https://www.theverge.com/

Author: Alper Çavdar / Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir