Hayata Başka Bir Açıdan Bakmanızı Sağlayacak 5 Kişisel Gelişim Kitabı.  

Hayata Başka Bir Açıdan Bakmanızı Sağlayacak 5 Kişisel Gelişim Kitabı.  

 

Günümüzde kişisel gelişim kitapları oldukça ilgi görüyor. İnsanların bakış açısını değiştirmeyi amaçlayan , onlara bir şeyler katmayı hedefleyen , nasıl mutlu bir yaşam sürdürülebileceğini anlatan , kendi benliğinizle yeniden tanışmanızı sağlayan ,içinizde bir türlü baş edemediğiniz sorunlarınıza çözüm olan ve bir türlü vazgeçemediğiniz bağımlılıklarınızdan sizi kurtarıp özgür bir birey olmanıza yardımcı olmaya çalışan kişisel gelişim kitapları okurların hayatlarına dokunmayı başarıyor. En çok satan ve okurların en çok dikkatini çekmeyi başarmış 5 kişisel gelişim kitabını sizin için yakından inceledik.

 

1)İkigai.

 

İkigai uluslararası alanda en çok satan kişisel gelişim kitaplarından biri. Yazarları , Hector Garcia ve Francesc Miralles. Kitabın konusunda Japonların uzun ve mutlu yaşama sırları hakkında bilgi veriliyor. Her insanın dünyaya gelmesinin bir amacı olduğu vurgulanıyor. İkigainin kelime anlamı her sabah uyandığınızda sizi yataktan çıkaran amaç demektir. Yani siz bu hayatta ne yapmak için , nasıl bir iz bırakmak için var oldunuz ? Var oluş sebebiniz nedir ? Bunlara değiniyor. Aynı zamanda Japonların nasıl uzun ömürlü olduklarından , yemek yeme şekillerinden , spor , hayata bakış açısı , yoga stilleri , nasıl daha geç yaşlanılabilir ve yeteneklerinizi keşfetmenizde yardımcı oluyor. Kendinizi boşlukta ve hayatta amaçsız hissettiğinizi düşünmeye başladıysanız mutlaka ikigai kitabını okumalısınız. Eminim ki içinizde yatan yetenekleri keşfetmeyi ve anı yakalamayı başaracaksınız.

 

2)Vazgeçebilmek.

Adından da anlaşılacağı gibi size bağımlılık yaratmış ayaklarınıza pranga olmuş , özgürlüğünüzü kısıtlamaya başlamış , yaşamınızı zorlaştıran bağımlılıklarınızdan vazgeçtirmeyi amaçlayan bir kitap. Yazarı Guy Fınley. Dünyanın en çok satan kişisel gelişim kitabı olan vazgeçebilmek bu kitabı okuyanlara vazgeçmeyi istediğinizde bir türlü vazgeçemediğiniz şeyleri kesinlikle bırakabileceğinize sizi temin ediyor. Kitabın içeriğinde ; gerçek benliğinizle tekrar iletişime geçmek , vazgeçmenin yanlış bilinen tanımları , yaşadığımız kötü tecrübelerin üzerimizde oluşturduğu yeni kimlik , kendinizi dışarıdan gözlemlemeyi öğretmek , yaşam seviyenizi yükseltmek için yapmanız gereken şeylerden , mutsuz düşüncelerinizi nasıl arkanızda bırakabileceğinizden , kontrolü nasıl tekrar elinize geçirebileceğinizden ve sizi kontrolü altına geçiren sahte benden kurtulup size zincir vuran her şeyden vazgeçip özgürleşmekten bahsediyor. Eğer sizde vazgeçmek isteyip de bir türlü vazgeçemediğiniz şeylerle boğuşuyorsanız ve gerçek benliğinizle tekrar iletişime geçmek istiyorsanız Guy Fınley ’in vazgeçebilmek kitabını mutlaka okumalısınız.

 

3)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı.

Tüm dünyada satış rekorları kıran ustalık gerektiren kafaya takmama sanatı. İyi bir yaşam sürmek için sezgilerinize aykırı bir yaklaşım edinmenizi teklif ediyor. Yazarı Mark Manson. Mark Manson bir blog yazarı ve sosyal medya üzerinden tanık olduğu mutluluk oyunlarının , sürekli mutlu olmanın , hayatlarında her şeyin mükemmel ilerlediğinin hiç olumsuz ve üzgün durumlarla karşılaşmayan insanların dışarıya karşı gösterdikleri pırıltılı ve ışıltılı hayatlarına ithafen bu hayatta üzülmenin , mutsuzluğun başımıza gelebilecek kötü şeylerinde hayatın güzel bir parçasının olduğunu irdeliyor ve hayatın öyle dışarıdan görüldüğü gibi size altın tepsiyle fırsatlar sunmadığını anlatıyor. Mutlu olmak için sürekli pozitif olunmaya çalışılmaması gerektiğinin hayatla mücadele edilmesi gerektiğini vurguluyor. Yaşadığımız kötü tecrübelerden kaçmamanız onları yok saymamanız aksine onlara sarılıp , gereken dersi alıp hayatta onları uygulamanız yolunda tavsiyeler veriyor. Bu kitapla hayata bambaşka bir pencereden bakmaya başlayacaksınız.

 

4)Pembe Fili Düşünme.

Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı tarafından yazılan pembe fili düşünme kitabında kaçmak istediğiniz kötü anılarımızdan ve yaşam deneyimlerimizden aslında kaçarak daha da o bizi karanlık bir kuyunun dibine çeken bataklığa saplandığımızdan bahsediyor. Hayatta her şeyin mutluluk olmadığından yaşanılan bu kötü ve travmatik olayları ileriki yaşam seviyenizde bir kılavuz niteliğinde kullanmaktan söz ediyor. Gerçek yaşamın ne kadar iyi ve güzel yaşamak olmadığından iyi ya da kötü yaşadığınız her olayın sizi ne kadar ileriye veya geriye taşıması olduğundan ve yaşadığınız her şeyi kendi benliğinizde kabul etmeniz gerekliliğini irdeliyor. Eğer yaşamınızda bir türlü kabul edemeyip derinlerinize gömdüğünüz duygularınızla baş etmeye çalışıyorsanız kesinlikle Zeynep Selvili Çarmıklı’nın pembe fili düşünme kitabını baş ucu kitabınız haline getirin. Kabul etmek yeni bir yaşam için en iyi başlangıçtır.

 

5)Yeni Bir Ben.

Merve Öztürk’ün kaleminden ‘yeni bir ben’ ben kitabı. Bu kitap da anlatılmak istenilen aslında kaybettiğimiz an kazandığımız başka şeyler. Kaybettiğimiz için üzülüp günlerce , gecelerce ağladığımız şeyler ya bize yeni bir dünyanın kapılarını aralıyorsa ya kaybettiğimiz an bizim için yeni bir zafer ise ? Hayatta acı çekmemek için kendi duvarları arasında yaşayan insanlardan , yaşamımızda başımıza gelen kötü olayların aslında geçmişin bir yansıması olduğundan söz ediyor. Bu kitap gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek yazılmıştır. Okuyucularına hayatta başlarına gelen problemlerle ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Eğer sizde kaybettikleriniz için hayıflanıyorsanız ve önünüzde duran zafer anahtarını göremiyorsanız Merve Öztürk’ün yeni bir ben kitabını mutlaka okumalısınız.

 

 

 

Author: Fatmanur Türk

Hayatın acı gerçeklerinden kaçıp hayallerine sığınan bir yabancı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir