Hip Hop Kavramı ve Rap’in Doğuşu

Uzun haliyle, Rythmic American Poetry ( Ritmik Amerikan Şiirleri ) olan Rap’in kelime anlamı, bir beat (ritmik müzik) üzerine söylenen doğaçlama sözler bütünüdür. Rap müzik, 1970li yılların başlarında New York’un gettolarında doğdu. Sokak kültürü olarak bilinen Hip Hop, Amerika’nın ezilen ve deyim yerindeyse insan muamelesi görmeyen siyahilerin yoğun olduğu yerlerdeki insanlar rapin temellerini attı.

Bu türün doğuş amaçlarından biriside çetelerin birbirini ezmek için bu yola başvurmasıydı. Rap müzik kendisiyle beraber bir takım kavramlarıda beraberinde getirdi.

Bunlardan birisi Freestyle’dır. Freestyle bizim kültürümüzdeki aşık atışmasına benzer.İki MC karşı karşıya gelir ve bir beat üzerine doğaçlama olarak birbirleriyle atışlar.

Bir diğer tür ise Graffiti’dir. Graffiti şekilli yazı yazma sanatıdır.Bu tür kendine daha çok metropollerde yer bulmaktadır.

Breakdance ise, gerek figürleri gerekse fiziği kullanışıyla dinamizmi sembolize eder.

Hip Hop ise bunların geneline verilen addır. Rapçilerin bir diğer önemli özelliği ise bol giyinmeleridir. Bunu nedeni dar giyimden oluşan rahatsızlığı protesto etme ve insanları özgür bırakarak rahatlığı vurgulamak olduğu söyleniyor. Bir başka söylenti ise beyaz Amerikalılar siyahileri sefil bırakmak için onlara çok küçük suçlardan dolayı ağır hapis cezaları verirlerdi.Buradaki siyahiler oldukça çelimsizdi. Onlara verilen üniformalar ise en büyük bedendi ve tamda Hip Hop’un ortaya çıkış tarihinde siyahiler hapishaneden çıktıklarında bile paraları olmadığı için bu üniformaları giydiler. Böylece gerçek Hip Hop’un kurucuları bol giyinmiş oldular.

Rap müziğin tarihine baktığımızda, 80’li yıllara kadar istenen ilginin rap müziğine gösterilmediğini görüyoruz. Ancak 80’li yıllardan sonra müzikle beraber teknolojinin de gelişme göstermesi ile birlikte, rapte kullanılan Sample’larda büyük bir atılım göstermiştir. Bu sayede başta Amerika ve Avrupa olmak üzere birçok metropolde rap müzik yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde Rap Ülkemizde Türkçe Rap olarak adlandırılır. İlk yıllarda bu türü icra eden kişiler yurt dışında yaşayan gurbetçi Türklerdir. Özellikle 90’ların başında Almanya’da yaşayan Türkler başı çekmektedir. Bunlara örnek verirsek Karakan, Cinai Şebeke gibi gruplar yer alır.Bunların yanında Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat Ergin gibi isimler Türkçe Rap’in kurucuları olarak görülür. Ülkemizde rap müzik ilk olarak 95 yılında Cartel ile oldukça sıkı bir şekilde boy göstermeye başladı. İnsanları, o zamanlarda daha önce hiç böyle bir müzik tarzı ile karşılaşmadıkları için dinlerken inanılmaz bir hayrete kapılıyorlardı. Türkiye’de rap sanılanın aksine büyük ilgi gördü ve ulaştığı kitle her geçen gün daha da büyümekte. Dizilerde ve filmlerde kullanılan rap şarkılar ilgini daha da artmasını sağlıyor.Albüm satışlarında ise büyük bir artış olduğunu görüyoruz. Artık rap sadece gençlerin değil bütün halkın dinlediği bir tür olarak görüyoruz.Author: Onur Baktı/Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir