İtalya – Positano

İtalya’da Napoli’nin, güneyinde yer alan Amalfi kıyılarının en güzide, bir masal şehrini andırıyor Positano, küçük dokunuşlarıyla bizi adeta bir huzura kavuşturuyor.

Sirenuse adalarının, karşı tarafında bulunan ve çok yüksek yamaçlar üzerinde kurulmuş olan bu masal diyarı, birbirinden güzel, rengarenk evleri, saatlerce kaybolmak isteyeceğimiz dar sokaklarıyla, orada bulunduğumuz her anda İtalyan hissini anlıyoruz.

Mart ayının sonu ve nisan ayının sonu arasında mutlaka uğramanızı, ahenk dolu kasabayı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. İtalyan kültürünü keşfetmek, farklı olanı çözümlemek için Positano sizin için güzel bir rehber olacaktır.

Aynı zamanda, bilimsel olarak yapılan bir araştırmaya göre; Akdeniz’in güler yüzlü, sıcak kanlı ve mutluluk oranının çok yüksek olduğu insanların yaşadığı bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Limon ağaçlarının her yeri kapladığı, bin bir renkli, birbirinden güzel çiçek saksılarının evlerin balkonlarını süslediği, labirent havasındaki dar sokaklarıyla bize bir sanat sunuyor sanki, Positano.

Tatil için en ideal yerlerden biri olan Positano, Amalfi kıyılarını da keşfetmek için çok iyi bir başlangıç yeri olacaktır sizlere. Positano’ nun merkezinde yer alan Spiggia Grande plajı, yaz dönemlerinde çok kalabalık olsa da bahar da en güzel plajlar arasında yer almaktadır.

Kumsaldan bakınca emin olun, Positano bir başka güzel . Amalfi kıyılarında, Fornillo koyunda gri renkli bir kumsala sahip Fornillo plajı bulunmaktadır. Doğallığını bugüne kadar korumuş, özgün bir mizacı vardır.İtalyan mimarisini merak ediyor ve görmek istiyorsanız, Via Cristofora Colombo caddesi, Danta Maria Kilisesi, Positano Resim Galerisini ziyaret edebilir ve daha yakından incelebilirsiniz.

Positano’nun zirvesinde tam bir kartpostallık manzara var, orada saat kavramının adeta bir anda olsa kaybolduğunu düşünüyorum. Çok farklı özellikte olan İtalyan yemeklerini denemek için, tatlı ve şirin olan cafeleri, restorantları seçebilirsiniz, İtalyan lezzetleri gerçekten bir başka…

Gün batımını asla kaçırmamanızı, hatta mümkünse Monteoertuso’da izlemenizi tavsiye ederim.İtalya her adımda çok özgün ve farklı bir ülke. Positano ise adeta kendi büyüsüyle bizi alıp götüren, harikulede bir kasaba.

Positano’dn günübirlik olarak diğer kıyılarında ziyaret edebilirsiniz. Amalfi kıyılarında inci gibi sıralanan; Praiano, Conca Dei Marhi, Amalfi, Atrani, Ravello, Minori, Maiori ve Vietri Sul Mare kasabaları, her noktalarında limon kokularıyla donatılan, uçsuz bucaksız bir güzelliği sahip bir kent.

Dünyaca ünlü antik kentler olan, tarihe yeni bir anlam kazandıran Pompeii ve Herculaneum da görülmesi gereken önemli yerler esnasında bulunmaktadır

 

Amalfi kıyıları, Sorrento yarımadasından, Salernoya kadar uzanan bir kıyı şeridi. Kendine özgü bahçeleri, kıvrımlı yolları, renkli binaları, yapıları, doğallığı çok güzel bir şekilde yansıtan turkuaz suları, yüksek sarp kayalıkları, hayatı tadı en çok çıkarabileceğimiz manzarasıyla  bu kıyının en özgün kasabası, Positano.

 

Author: Büşra Özdeniz

Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, öğrendiğim her yeni bilgiyi buradan size aktaracağım. Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir