Karikatür Dünyası: Dilimizden Düşmeyenler | Bölüm 1

Gergedan, Erdil Yaşaroğlu tarafından karikatür

Karikatür Fransızca’dan dilimize geçmiş  ve “bir şeyin, bir kimsenin, bir olayın alaylı, insanı güldürecek ve güldürürken de düşündürecek, abartılı bir biçimde çizilmiş resim” anlamına gelmektedir.* Tam etimolojisi Fransızca caricature “abartılı tasvir, hiciv” sözcüğünden gelmektedir.**

Bu kadar dil bilgisinden sonra karikatürün bizim dünyamızda nasıl ve nerede  yer ettiğine değinmek istiyorum.

İlk karikatürle tanışmam ilkokul yıllarındayken akşam haberlerinden sonra çıkan Salih Memecan’ın Türkiye gündemiyle alakalı günlük Bizim City animasyonlarıyla oldu. Gündeme ve siyasete dair değinilen konularla alakalı o çizimleri ve arkasındaki eğlenceli piyano jeneriğini bağdaştıramasam da minik aklımda, haberlerden sonra çıkan o anlamadığım ‘çizgi filmi’ ve abartılı karakterleri sabırsızlıkla beklerdim ve izlemeyi severdim.

Derdinizi anlatacak kadar karikatür biliyor musunuz?

Günümüzde haberlerden sonra çıkmasa da, sosyal medyada komik, politik, erotik ya da felsefik bir çok karikatür paylaşılıyor gerek çizerleri tarafından gerekse yayın evleri ya da karma hesaplar tarafından. Ve bu paylaşımlar kişisel bloglarda insanların derdini anlatmaya çalıştığı, ya da alttan mesaj vermeye çalıştığı araçlara dönüşüyor. Bir nevi derdimizi anlatan, lafı ağzımızdan alan, gönlümüzün bam teline dokunan karikatürler var.

-O zaman dans!!!

-Renk!!!

Bu diyaloğu okuduğunuzda, çizerinin kim olduğunu bilmeseniz de aklınızda bir karikatür oluşuyordur mutlaka. Hatırlayamadıysanız hemen görseli aşağıya bırakıyorum.

Yiğit Özgür, O zaman dans
O zaman dans! Yiğit Özgür tarafından

Dilimize pelesenk olan karikatürler bununla sınırlı değil elbet. Çizimleriyle güldüren ve yeri geldiğinde içinizde buruk bir hüzün bırakan Yiğit Özgür; hayatın damar gerçekliklerini sunan Umut Sarıkaya; pörtlek gözlü baygın bakışlı karakterleriyle  Erdil Yaşaroğlu; hayalperest hayvanlar ve tarihe tanıklık eden figürleriyle Selçuk Erdem ve Bobo’nun Adam’ı Serkan Altuniğne çoğu karikatür severin aşina olduğu, ve mutlaka gün içinde karikatürlerinden alıntı yaptığı ve onlara referans verdiği çizerlerdendir.  Bunlarla birlikte kendine has bir çizimi ve  renk paleti olan görünce “Tıpkı Ben” diyeceğiniz karikatürlerin çizeri Cem Güventürk’ü anmadan geçemeyeceğim.

Ölüyodum, Cem Güventürk tarafından
Ölüyodum, Cem Güventürk tarafından

Birbirinden yetenekli karikatüristlere ulaşabileceğiniz yerli ve yabancı bir sürü kaynak var. Her birinin sitesinden onlara ulaşabilirsiniz.

Sizin en sevdiğiniz karikatürist kim?
Yiğit Özgür Karikatür
Yiğit Özgür tarafından

Mutlu kalın, karikatürle kalın!

* Wikipedia

** Etimoloji, Karikatür

Author: Kaan Yiğit Er

Yazıyorum, öyleyse varım.

1 thought on “Karikatür Dünyası: Dilimizden Düşmeyenler | Bölüm 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir