Karikatür Dünyası: Kadınların Gözünden | Bölüm 3

“Kadınların dünyadaki varlıkları yadsınamaz, karikatür dünyasında da uzun zamandan beri varlar kadınlar.” diye bir cümleyle başlayabilirdim bu yazıya. Ama gelin kadından ya da erkekten bir cisim gibi bahsetmeyelim bu yazıda ve bu günde.

Kadın ve mizah denince istemsizce aklıma geliyor Elif Şafak’ın 2011’de Habertürk’te yazdığı Kadın: İmkânsız bilmece yazısı. Gündem o kadar ağır ve toplum o kadar ciddi ve kadını o kadar hırpalıyor ki çocuk gelinlerden tutun, kadına şiddet ve kadın cinayetleri ile ne zaman mizaha evrilmek istese, olayların toz pembe halinden çıktığını anlatıyor yazısında. Hal böyle iken yazar, çizer ve kadın bir türlü hafifleyemiyor.

Gündem 8 sene öncesinden çok farklı değil. anitsayac.com hala işliyor. Hala bilmediğimiz bir yerlerde istismara, tecavüze uğruyor kadınlar. Tüm bunlara rağmen eşitlik adına olumlu adımlar atılmış, daha az ayrımcılık ve daha çok farkındalık yaratılan bir dönemdeyiz. Daha çok paylaşılan, daha çok tabuların yıkıldığı mecraların an başında sosyal medya platformları geliyor. Hiç gülmüyor değiliz elbette.

Kadınlara mahsus edebi mizah dergisi

Leylak Dergisi Kapak, 1914

1914 yılında “Kadınlara mahsus edebi mizah dergisi” sloganıyla çıkan Leylak dergisinin ilk karikatüristi Fatma Zehra’dır. Sadece 1 sayı çıkarmış olan bu derginin kapağını da kendisi çizmiştir.

Fatma Zehra tarafından

Bayan Yanı

Olmayan internet sitelerinin bilmediğim kaynaklarına dayanarak ,8 yıl önce bugün kurulmuş olan Leman dergisinin eki olarak yayın hayatlarına başlamış Bayan Yanı Dergisi. Şu an ayrı olarak devam etmekteler ve toplumsal olaylara ve tabulara kendi tabirleriyle ‘isyan’ etmekte çizerler.

ipek Özsüslü Karikatür bayan yanı
İpek Özsüslü tarafından
İpek Özsüslü tarafından

Bir röportajında “Bu karikatürler eğlence olsun diye çizilmiyor elbette, tarafımızı belli etmek, mazlumdan ve doğrudan yana olduğumuzu göstermek için çiziyoruz.” diyor genç karikatürist İpek Özsüslü.

Ramize Erer derginin köklü isimlerinden. Siyah beyaz çizimlerinde kadın-erkek ilişkilerinden bahsediyor. Kötü Kız adlı yarattığı karakterde ise tabuları tüm çıplaklığıyla ele alıyor.

Ramize Erer tarafından
Ramize Erer Tarafından

Bahsettiklerimle sınırlı değil elbet karikatüristlerimiz. Meral Onat, Piyale Madra, Gülay Batur, Feyhan Güver bir çok dergide çizen ve çizime gönül veren yetenekler.

Feyhan Güver tarafından

Elbette gazeteler ve mizah dergileri dışında kalmayı tercih eden çizerler de var bağımsız ya da kendi atölyelerinde devam eden karikatürlerine.

Kadının gülmesinin bile tartışma konusu haline geldiği coğrafyamızda gülmeyi düşündürmeyi amaçlayan ve bunu başaran tüm karikatüristlere saygılarımı sunuyorum.

Kadınlar gününüz kutlu olsun, bol kahkahalı olsun!

Daha önceki yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 🙂

Bölüm 2: Ustalara Saygı

Bölüm 1: Dilimizden Düşmeyenler

Author: Kaan Yiğit Er

Yazıyorum, öyleyse varım.

2 thoughts on “Karikatür Dünyası: Kadınların Gözünden | Bölüm 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir