Kırkınca – Çirkince – Şirince

 

Selçuk’tan 7 km uzaklıktaki Şirince köyüne ulaşabilmek için yokuş ve biraz dönemeçli bir yoldan yukarı doğru çıkmak gerekli. Yaklaşık denizden 350 km yükseklikte olan bu köy her zaman, her yerden misafirleri ağırlamaktadır. Şirince’nin kuruluşu ile ilgili henüz net bir tarih yoktur. Ancak bu sevimli köyün kuruluşunun M.S.6.yy’a kadar geldiği düşünülmektedir.

Halkta anlatılan hikayesi ise şöyledir; Roma imparatorluğu döneminde, Efes dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden biridir. Efes’de yaşayan insanlar o dönemde oluşmaya başlayan doğal afetlerden ve bazı yaygınlaşmış salgın hastalıklardan korunmak için Kırkıncaya sığınırlar. Köyün adı M.S. 5.yy’da, Kırkınca ve Çirkince olarak anılmaktadır. Ancak halk bazı nedenlerden dolayı sığınmış oldukları bu köyün adını, Şirince olarak değiştirilmiştir.

Osmanlı devleti döneminde; Aydınoğulları Beyliğini, Osmanlıların almasıyla, Şirince Osmanlı topraklarına katılır. Çok uzun yıllardan itibaren, doğal güzellikleri ile, sevimli ve sıcak ortamı ile tüm dünyanın gözdesi haline gelmiştir -ŞİRİNCE-

Şirince de meydanda bulunan bir çarşı vardır. Masal diyarını andıran bu köyde, insanların ortak merkezi haline geldiği bu çarşıda neredeyse tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız çeşitli mağazalar, küçük sevimli dükkanlar vardır. Çarşıda yürüyüş yaparken, köyün içten insanları ile karşılaşabilirsiniz.ST.John Baptist Kilisesi; çeşmeli bir avlunun içinde yer alan kilise, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çok güzel ve özen içinde mimari edilmiştir. Çiçek motifleri ile oyulmuş tahta kapının üzerinde bir kitabe bulunmaktadır. Bu yazıt tamamen okunmaktadır. Kilisenin çeşitli bölümlerinde tasvirler bulunmaktadır. Kilise kapısının önünde, ortasında Meryem Ana heykeli bulunan küçük havuza, Kiliseye ziyarete gelen ziyaretçiler dilek tutarak bu havuza madeni para atmaktadırlar.

Şirince köyünde bulunan Taş Mektep, Çirkinceli Rumlar tarafından İzmir eğitim şirketinin Homer’in öncülüğünde 1906 yılında kurulmuştur. Rumlara ve ardından türk çocuklarına eğitim veren okul, 1996’dan itibaren Şirince Artemis Restaurant adıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Şirincede bulunan kendine özgü manzarasıyla anılan Hodri Meydan Kulesi, Nişanyan evlerinin bir parçasıdır. Yapı 12 metre yüksekliğindedir. Kulenin muhteşem manzarasına ortak olup, fotoğraf çekerek anılarınıza ekleyebilirsiniz.

Şirinceye geldiğinizde kumun üzerinde yavaş yavaş pişerek tadıyla özümseyen türk kahvesini denemeyi, mutlaka yapılacaklar listesine eklemelisiniz. Tadına doyamayacağınız bir lezzet olacak emin olun.

Dere kenarında yetişen mürverin özünden yapılan mürver şurubu yaz sıcağında serinletici bir içecek, denemeye değer. Şirince, keşfedilmeyi bekleyen bir masal diyarı…Author: Büşra Özdeniz

Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, öğrendiğim her yeni bilgiyi buradan size aktaracağım. Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir