Kış Kampı İçin Vazgeçilmez 5 Yer

 

Çoğunlukla yaz tatilinde yaptığımız kamp zamanlarını neredeyse her kış mevsimi başladığında anlatırız. Kalabalıktan uzak, doğayla iç içe, huzuru yaşadığımız anları hatırlarız. Türkiye’de o kadar güzel yerler var ki! Hele ki kışın yapabileceğimiz kamplar için çok güzel doğaya sahip yerler. Genelde bir ormanın içinde, deniz kenarında yaparız. Kamp yaptığımız alanlar, doğası, konumu, uygunluğu açısından; kamp sevenler için büyük önem taşır. Bir çadır kampını seven biri olarak, şunu söylemeliyim ki, kış kampçılığı, yaz kampçılığından çok daha farklı. Yazın, yanınıza çok fazla eşya almanıza gerek olmuyor, ama kışın daha fazla ekipman gerekiyor. Kalın montlar, dayanıklı çadırlar, uyku tulumları, montlar, kazak, kazma, kürek vb. Bir diğer önemli konu ise yer seçimidir. Olası fırtına ve diğer doğa olaylarına karşı büyük bir önem taşır. Gelin, şimdi kışın kamp yapabileceğimiz yerlere bir göz atalım.

1- YediGöller – Bolu;

biryerkesfet – instagram

Bulunduğu konum ile, muhteşem bir doğaya sahip, gittiğiniz andan itibaren, size huzur veren, çok güzel bir yerdir. Kışın kamp severlerin vazgeçilmezi olarak her zaman akla gelen yerlerden. Seringöl, Büyükgöl, Nazlıgöl, Deringöl, Küçükgöl, Sazlıgöl, İncegöl olmak üzere 7 gölün birleşmesiyle oluşmuştur. Ayrıca birçok ağaç ve kuş türüne sahip bir doğası vardır. Kamp anınızda, küçük ve sevimli arkadaşlar ile karşılaşabilirsiniz.

2- Ilgaz Dağı – Kastamonu;

deretepe.net

Kışın birçok kamp severlere, tur kayakçılarına ev sahipliği yapan, doğallığını bugüne kadar korumuş bir yerdir. Yaklaşık yüksekliği 2587 metre ile en yüksek doruk noktasıdır. Buraya, Kastamonu’nun otobüslerine binip, Ilgaz Dağı kara yolları tesislerine inebilirsiniz, tesisin hemen bitişiğindeki yoldan 2 km sonra Hacet Kamp alanına gidebilirsiniz.

3- Cappadocia – Nevşehir;

çantamdakinotlar.com

Kış kamplarının vazgeçilmez bir yeri olan Kapadokya , çadır kampı için çok ideal bir yerdir. Sadece yer bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kapadokya’ya giderseniz, Red Valley kamp alanını tercih edebilirsiniz. Burada kamp yapmak bir başka oluyor gerçekten, geçmişten bir film şeridi izliyor gibi hissettiriyor. Sabah gün doğumu, akşam güneşin batışını, bir de dolunay varsa, kamp ateşi başında saatlerce süren sohbetin, şarkıların, gülüşmelerin tadı bir başka oluyor.

4- Kızlar Sivrisi – Antalya;

Antalya’da yer almakta olan kamp alanı çok güzel kendine özgü bir doğaya sahiptir. Doruğu yaklaşık olarak 3070 metre yüksekliğindedir. Kampçıların uğrak noktası haline gelmiştir. Yılda, yaklaşık olarak 5 ay karlarla kaplı olan bölge, kış kampları için çok ideal bir yerdir. Kamp anlarınız tadını çıkarın.

5- Kazdağları – Çanakkale – Balıkesir;

gezitta

Kaz dağları, her zaman doğasına hayran olduğum bir yer. Doğasında ki güzelliklerle insanı büyüleyici bir etkiye sahip. Gezilecek yerleri de çok fazla olduğu için kamp rotası olarak belirlerseniz sizi birçok aktivite bekliyor olacak. Kaz dağları aslında, antik dünyada, mitolojide geçen İda dağıdır. Biga yarımadasında yaklaşık olarak 1800 metre dorukta olan, tarihi hakkında birçok efsaneye sahip bir yerdir. Ayrıca, son zamanlarda Türkiye’nin oksijen seviyesinin en yüksek yeri olarak da biliniyor.

Kamp yapmak; insanı dinlendiriyor, kendisini bulmasına yardımcı oluyor, en çok da doğa ile birlikte iyi hissettiriyor, huzur veriyor.

Hoşçakalın…

Author: Büşra Özdeniz

Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, öğrendiğim her yeni bilgiyi buradan size aktaracağım. Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir