KLEOPATRA

Kleopatra kimdir?

Mısır da m.ö. 69’un başlarında dünyaya gelen Kleopatra, bu krallığın son hükümdarıdır. Oğlu Ceaserion tarafından verilen unvan ile son firavun olarak bilinmektedir. Tarihin en güçlü kadınlarından bir olan Kleopatra hüküm sürdüğü 22 yıl boyunca Mısır’a istikrar, kararlılık ve refah getirmiştir. Mısır’a o zaman kadar hükmedenler arasında belki de en iyi eğitimi almıştır. Kleopatra mısırca okumayı ve yazmayı bilen tek hükümdardı ve 8 yabancı dil biliyordu. Bu zekasını erkekleri etkilemek için kullanıyordu.

Kleopatra’nın Tahta Çıkışı

Anne ve babasının kardeş olduğunun düşüne Kleopatra, babasının ölümünden sonra tahta geçebilmek ve gücü elinde tutabilmek için kardeşi 13. Ptolemy ile evlenmiştir. Kısa süre içerisinde kendi istekleri için yaptığı hareketler doğrultusunda aralarında bir iç savaş çıkmıştır ve 13. Ptolemy onu Mısır’dan sürmüştür. Diğer taraftan m.ö. 48’de Roma’daki savaşı kaybeden Pompey Mısır’a kaçmaya karar vermiştir. Pompey İskenderiye’ye vardığı sırada iç savaş halen sürmekteydi. 13. Ptolemy, Pompey’i ülkeye ayak basar basmaz öldürttü. Pompey’i aradığı sırada iİskenderiye’ye gelen Sezar , ölümü duyunca sinirlendi ve iç savaşı bitirmek için görüşmelere başlandı. Görüşmelerden önce Kleopatra Sezar ile buluşmuş, onu çekiciliğiyle etkilemiştir. Bu yüzden anlaşmalar sırasında Sezar Kleopatra’nın işine yarayacak şartlar koşmuştur. Şartları kabul etmeyen 13. Ptolemy Nil savaşında hayatını kaybetti. Ve Kleopatra işlerine karışamayacağı düşüncesiyle en küçük kardeşi 14. Plotemy ile evlendi. Tekrardan tahta geçmiş oldu.

Cleopatra ve Sezar

 

 

İlk tanıştıkları zaman 22 yaşında olan Kleopatra, Romalı hükümdarın güç sahibi kadınlardan hoşlandığını duymuştu. İç savaş için Mısır’a geldiği zaman Sezar’ın aklını çelmiş,kendisinde aşık etmişti. M.ö. 47 yılında Sezar ve Kleopatra’nın ilişkileri başlamış oldu. Kısa sürede gayri resmi bir çocukları oldu. M.ö. 46 yılında da Kleopatra, Roma’ya, Sezar’ın villasına taşındı. Sezar Roma’da onun için gösteriler, şölenler düzenledi. Pompe’yi yendikten sonra söz verdiği Venüs tapınağını yaptırdı Sezar. Bu tapınağın içerisine Venüs’ün bir heykelini ve bunun yanında Kleopatra’nın altından bir heykelini diktirdi. Bu olay Roma halkının hoşuna gitmedi.
Bazı teorilere göre Sezar Kleopatra’yı hiç sevmedi, Sezar’ın tek derdi mısırdı. Hatta iç savaş sırasında bu fırsatı yakalamıştı ancak mısırı almak demek, mısırı yönetmek için koyacağı kişinin mısırın sahibi olacak demekti. Roma’yı terk etme riskini alamayan Sezar, Kleopatra ile çocuk yaparak çocuğun bir gün tahta geçeceği düşüncesi vardı. Ve Sezar çocuk üzerinden mısırı yönetebileceğini düşünüyordu.

Cleopatra ve Marcus Antonius

<

Roma’nın ordusunun en güçlü komutanı ve Sezar’ın en çok güvendiği adamı olarak bilinen Marcus Antonius,Sezar hayattayken bile söylentilere neden olan bu belirsiz ilişki, Marcus Antonius’un İskenderiye’yi ziyaretiyle kesinleşmiş oldu. Ve Kleopatra’nın sonunu getirecek bu ilişki resmi olarak başladı. Sadece bir yılın ardından bu ilişkiden ikiz çocukları oldu. Roma’daki eşini boşayan Marcus Antonius, Kleopatra ile evlendi, bir çocuk daha dünyaya getirdiler. Bu olay Marcus Antonius’un eski eşinin yeğeni Octavia’yı huzursuz etti. Marcus Antonius’un Roma adına İskenderiye’ye bağışlar yapması Octavia’yı daha da sinirlendirdi ve Roma Cumhuriyetinin son savaşı başlamış oldu. M.ö. 31 yılında yapılan deniz savaşını Kleopatra kaybetti. M.ö. 30 yılında Octavia Mısır’a ayak basarak Marcus Antonius’un askerlerini yenilgiye uğrattı ve bunun üzerine intihar etti. Kleopatra ise Octavia’nın kendisini Roma’ya savaş ganimeti olarak götüreceğini duyunca kendini zehirleyerek öldürdü. Yanında sürekli bir zehirli tarak taşıdığı için kendini bununla öldürmüş olduğu söylenmektedir.

Author: Ebru Kara / Yazar

Hukuk Okuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir