Kolombiya’da COCO ile ekilen arazi 2017’de %17 arttı

 

Merhaba sayın okuyucularım bu sefer ne Türkiye nede Dünya ekonomisin neler olduğu hakkında yorumlamalar olmayacak. Başka bir konu hakkında değineceğim ” Kokain Etkilen Arazilerdeki Artışa ” 1999 yılından 2017’ye kadar nasıl bir değişiklik olduğu hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Kolombiya koka çıkışı 2017 yılında rekor seviyeye yükseldi

Kolombiya’nın kokain üretimi ABD Başkanı Bill Clinton Plan Kolombiyalı narkotik programı başlatılmadan önce görülen seviyelerin üzerine çıkarak daha yüksek olmamıştı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçlarla Mücadele Dairesi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, coca çalıları ile ekilen arazi miktarının, geçen yıl 171.000 hektara ve 1.379 ton kokainin üretilmesine yetecek kadar ham madde ürettiği belirtildi. Beş yıl önce çıktısından üç kat daha fazla.

Diğer yıllara baktığımızda 1999 yılında ekilen arazi 160.100 hektardır. 2000 yılında 163.000 hektara ulaşmıştır. Ama 2000 yılından sonra ekilen arazilerde düşüş oluyor ve azalmaya başlıyor. En düşük seviye 2012 yılında 47.8k hektara azalıyor. Daha sonra 2017 yılında 17 yıllık aradan sonra rekor seviyeye ulaşıyor.

Plan Kolombiya’nın başladığı yıl olan Coca çıktısı, 2000 yılında 163.000 hektarlık bir önceki rekoru geride bıraktı. ABD, Kolombiya’ya bu dönemde, Ortadoğu ve Asya dışındaki herhangi bir ülkeden 10 milyar dolardan fazla yardımda bulundu.

Dünyadaki kokainlerin neredeyse tamamı Kolombiya, Peru ve Bolivya’dan geliyor, Kolombiya ise toplamın yarısından fazlasını üretiyor. ABD, Kolombiya’ya en az altı yıl boyunca yardım sağladı ve bu planın Plan Kolombiyası altında büyük ölçüde hızlandırıldı.

Kaynak : Bloomberg / Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi


Author: Oğuz Çavuşoğlu

Amatör Ruhlu, Ekonomi meraklısı, BloombergHT Radyo, Özyeğin Üniversitesinde okuyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir