MEDENİYETLER BEŞİĞİNDEN MERHABA

Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapığına’da ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuklu ilçesinde yer alan turistler tarafından oldukça ziyaret edilen bir yerdir.  Muhteşem tarihi dokusuyla misafirlerini medeniyetler arasında gezintiye çıkartan Efes Antik Kenti Roma, Yunan ve Türk başta olmak üzere birçok uygarlığın esintilerini içermektedir.  Bu bağlamda Efes’in içinde kütüphane, tapınaklar, uzun yollar ve konaklamayı sağlayan yapıların kalıntıları bulunmaktadır. Önceden bilgi sahibi olunsa da mutlaka kenti bir rehber eşliğinde gezmek tavsiye edilmektedir.

İzmir’in içerisinde tarihe tanıklık etmek isteyenler için medeniyetin beşiğindeki antik kent efsaneler göre; Efes(Ephesus), Amazon olarak bilinen kadın savaşçılar kurulmuştur. İsminin çıkışı, Ana Tanrıça Kenti anlamına gelen Arzawa krallığındaki bir kentten, Apasas’dan geldiği düşünülmektedir.

Efes Antik Kenti’nde Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Meryem Ana Evi ve Yedi Uyurlar mutlaka görülmesi gereken önemli tarihi eseler arasında yer almaktadır. Tarihi eserlerin birbirine yakınlığı açısından, günübirlik düzenlenecek geziler doğrultusunda bile bu tarihe tanıklık etmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak programınızı ve planlamanızı en az 3 saat gezilebilecek şekilde ayarlamanız uygun olacaktır. İzmir’e yolu düşenlerin ziyaret etmeden geçmeyeceği bir yer olan Efes Antik Kenti, yılın 365 günü açık olmasıyla ve Nisan-Ekim ayları arasında 08.00-19.00; Kasım-Mart ayları arasında ise 08.00-17.00 saatlerinde misafirlerini kolayca ağırlamaktadır. Aynı zamanda Efes Antik Kent’e 40-50 TL arası ücretlendirmeyle girmek mümkündür. Zamanda yolculuk yapmak isteyenler için oldukça etkileyici ve büyüleyici bir atmosfere sahip olan Efes Antik Kenti gezisi;Şirince Köyü, Kuşadası, Çamlık Tren Müzesi gibi turistik diğer yerlere de ulaşımının kolaylığı açısında bu noktalarla birleştirilerek planlanabilir. Peki, Efes Antik Kenti’nin büyük yerleşim yerlerine özel araçla uzaklığı ne kadar? İstanbul merkez Efes arası 541 kilometre 6 saat 20 dakika, Ankara merkez Efes arası 620 kilometre 7 saat 20 dakika, İzmir merkez Efes arası 80 kilometre 55-60 dakika, Aydın merkez Efes arası 130 kilometre 2 saat 10 dakika sürüyor. Tarihi gezi planlaması yapıyorsanız eğer, Efes Antik Kenti mutlaka listenize almanız gereken yerlerden biridir. Zira Efes Antik Kenti, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan yerler arasında yer almaktadır.

Author: Seray Üstün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir