MEDUSA

Medusa, Phorcys ve Ceto’nun Gorgonlar olarak bilinen üç kızından biridir. Birçok yazar bu kız kardeşlerin Libya’da yaşadığını söylemektedir. Sthenno, Euryale ve Medusa, Gorgon Kardeşler olarak bilinir. Medusa ölümlü olmasına rağmen, kardeşleri ölümsüzdü. Gorgon kardeşlerin birlikte bahsedildiği çok az kaynak bulunmasına rağmen, Medusa’nın yaşamı ve ölümüne dair birçok hikaye bulunmaktadır. Hesiodos, Theogony adlı eserinde, Perseus’un Medusa’nın kafasını nasıl kestiğini ve dökülen kanlardan Medusa’nın çocukları olan Hrisaor ve Pegasus’nun doğduğundan bahseder. Hrisaor, altın kılıcı olan bir dev ve Pegasus da kanatları olan bir at olarak tasvir edilir.

 

Başına gelen herşeyin sorumlusu olan Athena’nın ona bu kadar kinlenmesi aslında Poseidon ile olan ilişkisinden kaynaklanıyor. Poseidon’un Medusa’yı beğendiği ve istediği her kaynakta ortak bilgi. Gorgon kardeşlerinin en güzeli ve tek ölümlü olanı, uzun zamandır Poseidon’un rüyalarını süslüyordu. Poseidon ile Medusa’nın, Athena tapınağında ilişkiye girdikleri kesin. Ortak olmayan bilgi ise ; bazı kaynaklar, Medusa’nın da isteyerek ilişkiye girdiğini söylerken, bazı kaynaklar ise Medusa’nın Poseidon tarafından tecavüze uğradığını söyler. Hangisi doğru olursa olsun, sonuç olarak Athena buna çok sinirlenir ve Medusa’yı gözgöze geldiği kişileri taşa çeviren ve kafasında saç yerine yılanlar olacak şekilde lanetler, kilisesinden atar. Ama tabi Medusa hamiledir. Perseus, Medusa’nın kafasını kestiğinde damlayan kanlardan iki çocuğu doğar.

 

Perseus & Medusa

Perseus ve Medusa’nın hikayesi, Perseus’a verilen bir görev ile başlar. Perseus’un annesi olan Danae’nin babası, Argos Kralı Acrisius’a torunun onu öldüreceği ile ilgili bir kehanet söylenmiştir. Bunu duyan Acrisius, kızını bronzdan bir odaya hapsetmiştir. Zeus bunu sebebi anlaşılmasa da bir hakaret olarak algılar ve altından bir yağmur kılığında kızın odasına girer ve onu hamile bırakır. Zeus’u daha fazla tahrik etmek istemeyen Acrisius, kızını ve torununu tahtadan bir sandığa koyar ve denize bırakır. Anne ve çocuk Seriphos adasında yaşayan Dictys adında biri tarafından kurtarılır ve aynı kişi de yine Perseus’u yetiştiren kişidir. Ancak yine Dictys’in oğlu, Kral Polydectes Perseus’u ölümcül bir göreve gönderen kişidir.

Polydectes, Perseus’un annesine aşık olmuştu ve onunla evlenmek istiyordu. Ancak Perseus annesi konu olunca çok korumacıydı ve ayrıca Polydectes’in güvenilmez biri olduğunu düşünüyordu. Polydectes tek şansının Perseus’u tuzağa düşürmek olduğunu biliyordu. O zamanlar Hippodamia adında genç bir kızla evleneceğinden, halktan hediyeler talep etti. Perseus’a sıra geldiğinde Perseus verebileceği herhangi bir hediye olmadığını ancak kral ne hediye isterse getirebileceğini söyledi. Bunu fırsat bilen kral, Perseus’dan kurtulmak için ölümlü olan tek Gorgon’un kafasını talep etti, Medusa’nın.

Perseus, kendisine tanrılar tarafından verilen hediyeler sayesinde Medusa’nın mağarasını buldu ve Athena’nın verdiği bronz kalkan ile Medusa’nın kafasını kopardı. O anda damlayan kandan doğan çocukları duyan Medusa’nın kız kardeşleri Perseus’un peşine düştü ancak yeraltı tanrısı Hades tarafından ona verilen ve ona görünmezlik özelliği sağlayan Karanlıklar Miğferi sayesinde onlardan kurtulabildi. Perseus’un oradan nasıl çıktığıyla ilgili iki teori mevcut ; bir teoride Perseus’un kanatlı at Pegasus’u alıp çıktığını söylerken diğer teori Hermes’in ona verdiği kanatlı sandaletler ile çıktığını söyler.

Eve dönmeden önce, Perseus bir titan olan Atlas ile karşılaştı. Girdikleri söz dalaşından sonra Medusa’nın kafası ile taşa dönüştü ve Kuzey Afrika’daki Atlas Dağları’nı oluşturdu. Yine yolda giderlerken, kesik kafadan yeryüzüne damlayan kanlar Libya Yılanları’nın doğmasına sebep oldu.
Perseus eve döndüğünde, Kral Polydectes’in ona tuzak kurduğunu anladı ve intikamını onu ve meclisini Medusa’nın kafasıyla taşa çevirerek aldı. Daha sonra krallığı onu yetiştiren Dictys’e teslim etti. Medusa’nın kafasıyla işi biten Perseus, onu Athena’ya verdi. Böylece Medusa’nın lanetli hayatı sona ermiş oldu.

Author: Ebru Kara / Yazar

Hukuk Okuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir