NASA’NIN YENİ UZAY ARACI INSİGHT FIRLATILDI

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) yeni insansız uzay aracı InSight, Mars’taki depremleri incelemek üzere yola çıktı. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nın (NASA) 2012’den bu yana Mars’a ilk inişini başlatmaya hazırlandığı yeni insansız uzay aracı InSight, Mars’taki depremleri incelemek üzere yola çıktı. Araç, Dünya, Mars gibi kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğunu araştıracak.

InSight uzay aracının, gezegenin sıcaklığını ölçmek için daha önce hiç olmadığı kadar derine inerek yaklaşık 5 metrede incelemelerde bulunması bekleniyor. Yüzey altı araştırması yapacak olan araç, Kızıl Gezegen’in jeolojik gelişimine ilişkin incelemelerde bulunacak.

NASA InSight Mission to Mars (NASA InSight Mars Görevi) ne zaman başlayacak?


NASA InSight Mars görevi 5 Mayıs 2018 ve 8 Haziran 2018 tarihleri arasında belirlenecek uygun bir günde fırlatılacak. Yaklaşık bir ay sürecek bu zaman dilimi içerisinde InSight uzay aracını Mars’a gönderecek olan roket her gün iki defa test edilecek.

Fırlatma Kompleksi 3’ten fırlatılacak olan InSight Mars uzay aracı, Atlas V-410 roketle birleştirilecek.

Atlas V tipi roket, gezegenler arası uçuşta kullanılan en büyük roket olarak biliniyor. Atlas V roket 2005 yılında NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracını Mars’a göndermek için kullanıldı.


Author: Onur Baktı/Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir