NİKE JESTİ

Türklerin en eski sporlarında olan cirit atmak, Orta Asya’dan günümüze ulaşmıştır.

Peki Cirit Nasıl Oynanır?

İlk olarak, takımlar oluşturulur daha sonra bir metre uzunluğunda sopalar verilir ve bu sopaları at üzerinde hareket halindeyken atmalarıyla oynanır. Puanlama ise hakem tarafından yapılmaktadır. Cirit atmanın kurallarından bahsedecek olursak ilk olarak biniciler cirite uygun kıyafetlerini giyerler ve ilk ciritlerini sağ ellerine yedek cirit ise sol ellerine alırlar. Takımlardan bir atlı öne doğru gider karşı tarafa 30-40 metre yaklaşır elindeki ciriti fırlatır ve ilk oyuncunun çıktığı sıradan diğer oyuncu onu karşılar.

Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ölümcül kazaların olması ise muhtemel. Bu tarz kazaların önüne geçmek ve binicilere gerekli kolaylığı sağlamak amacıyla Nike’ın üretmiş olduğu Ippeas Binicilik Ayakkabısı binicilere hem kolaylık sağlıyor hem de cirit sporunun yaşatılmasına katkı sağlamış oluyor.

Peki bu ayakkabının sağlamış olduğu kolaylıklar neler?

Binicilerin daha rahat hareket edebilmeleri için aşınmayan tabanlar kullanılmış. Bu sayede olası kazaların da önüne geçilmiş olunuyor. Nike’ın sağladığı bu kolaylığın örnek olması ve cirit üzerinde daha çok çalışmalar yapılmasını gelecek kuşaklara aktarılmasını umuyoruz.

Author: Ecenur Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir