NÜKLEER TEMİZLİK ROBOTLARI

Geçmiş zamanda nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima gibi bölgeler için nükleer temizlik büyük bir problem. Nükleer santral ve nükleer bölge temizliği, insan sağlığı açısından büyük risk taşıyor. Dolayısıyla bu görevin, inovatif bir yaklaşımda bulunarak robotlara yaptırılması gerekiyor. 


Bilim insanları, nükleer alanlarda görev alacak yapay zekalı robotlar için hibe desteği aldı. Ekip, makine öğrenimi ve yapay zeka çalışmaları için İngiltere Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nden 1.5 milyon dolar destek aldı. Robotlar atık taşıma, hizmet dışı bırakma ve saha izleme gibi vazifeleri yerine getirecek. Bu şekilde tüm işlemleri insanlar yerine robotlar yapmış olacak.Nükleer alanlarda robotların kullanımı yeni bir fikir değil ve karşısında birçok sorun bulunuyor. 2011 yılında başlayan başka bir çalışmalarda, nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima’ya temizlik için robotlar gönderilmişti. Ancak yüksek radyasyon nedeniyle bu robotların pek çoğu çalışamaz hale gelmiş, kabloları erimiş ve görevlerini tamamlayamamıştı.

Özellikle kablo sisteminde yaşanan önceki sorunlar, geliştirilecek yeni robotların otonom şekilde hareket etmesinin avantaj sağlayacağını gösteriyor. Yine de bu robotlar ne kadar üst düzey algoritmalarla yapılırsa yapılsın, kullanılacak dış malzeme, projenin başarısı için çok önemli.


Author: Onur Baktı/Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir