Podcast 101: Nedir, nerede bulunur?

 

Sevenlerinin çok olup paylaşmaya kıskandığı bu yüzden bilinmekten, topluma mal olmaktan bir miktar uzak kalan bir mecra podcast, hem dinlemek hem de oluşturmak pek aşina olduğumuz şeyler değil. Çok eski ve derin olmasa da hatırı sayılır bir muhabbetim olan, haftasonlarının vazgeçilmezi, evde geçirilen soğuk uzun kış gecelerinin kadim yoldaşı olan podcast kültüründen bahsedeceğim.

 

Podcast nedir?

Podcast, 2000’li yılların başında iPod ve broadcast (yayın) kelimelerinin birleşmesinden oluşan füzyon bir kelime. Apple tarafından literatürümüze eklenmiş ve ilk defa iPod’lar için geliştirilmiş olsa da bugün farklı platformlardan zevkinize göre binlerce podcast bulabilirsiniz.

Podcasting, sıralı haldeki medya ürünlerinin(radyo programları, videolar, sohbet-müzik içeriklerinin) internet üzerinden feed (besleme) yoluyla yayınlanmasıyken, podcast ise bu yayınların indirilmiş dosya hallerine denir.

Dinlemek istediğiniz podcastlara abone olarak ya da diğer bir deyişle feedleyerek yeni bölümleri eklendiği takdirde güncel olarak ulaşabilirsiniz.

Podcast’i podcast yapan feed kullanılmasıdır. Ayrı ayrı gidip her bölümü indirmek yerine özel bir yazılımla kullandığınız cihaza otomatik olarak indiriyorsunuz.

 

Camdaki yağmur silüetine karşı telefonundan bir podcast dinleyen bir el

 

Nasıl podcast dinleyebilirim?

Çok azı ücretli olmakla birlikte aradığınız amatör ya da profesyonel içeriğe ücretsiz olarak bir çok platformdan ulaşabilirsiniz ve internetli bir cihazınızla dinleyebilirsiniz.

iTunes, podcastın hayatımıza Apple sayesinde girdiğinden bahsetmiştim. iTunes’da mağaza bölümünde bir çok podcasta ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz.

Spotify, her ne kadar daha çok popüler bir müzik platformu olarak bilinse de Spotify podcast kaynağı olarak da oldukça zengin.

SoundCloud, ITunes’dan önce Spotify’dan  önce var olan SoundCloud’da daha çok amatör kategorideki içerikleri bulabilirsiniz.

Bunların yanında TRT Radyo 1, RadyoODTÜ, BBC, NPR gibi haber ve TV kanallarının, üniversitelerin kendi içeriklerini feedlerinden ya da RSS bildirimcilerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Kendi podcastımı oluşturabilir miyim?

Evet. Hepimizin anlatacak bir şeyleri var ve unutmayın anlatmadığınız yerden kırılırsınız. Eğer siz de kendinizi anlatmak için podcast yapmaya karar verdiyseniz büyük prodüksiyonlara ihtiyacınız yok. Evinizde kendiniz, belki de arkadaşlarınızla eğlenerek içerik üretebilirsiniz, binlerce insanı kendi dünyanıza davet edebilirsiniz.

Mixlr, ücretsizken kullandığım ama ayda 9.99 dolarla kalbimi bir miktar kırmış olan canlı olarak yayın yapabileceğiniz, yayınlarınızı kayıtlı halde tutabileceğiniz tavsiye ettiğim güzel bir uygulama.

Spotify, ITunes üzerinden içeriğinizin sakıncalı olmadığı teyit edildiği takdirde ücretsiz olarak kayıtlarınızı oluşturup koyabilirsiniz.

SoundCloud, amotör bir başlangıç için en iyi uygulamalardan. Arayüzü karmaşık olsa da karıştırdığınız takdirde başarıya ulaşabilirsiniz.

Anchor ve Stitcher, yukarıdakilere nazaran yeni platformlardan. Yine de Türkçe olarak oldukça çok içerik bulabilir ve insanlara ulaşabilirsiniz.

 

Aydınlık bir odada masasında kaktüs bulunan ve not alan kulaklıklı bir erkek
Photo by Tyler Nix on Unsplash

 

Sizler için severek dinlediğim ve yakın çevreme de ısrarla tavsiye ettiğim bir kit hazırladım. Eğer sizin de dinledikleriniz ya da önerileriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Podcast başlangıç kiti:

Ayça ile Ev Hali

Ayça Şen ve eşi Toni Dorosa’nın eğlenceli ve didişmeli bir program. Anlatmaya kelimeler yetmez. iTunes’da ve kendi internet sitelerinden erişebilirsiniz.

Anna Faris is Unqualified

“Tamamen kalifiyesiz Hollywood ünlülerinden çok da iyi olmayan ilişki tavsiyeleri” sloganıyla ve Mom dizisinin başrolü Anna Faris’in sunumuyla her hafta birbirinden ünlü konuklarını ağırladığı Spotify, iTunes, SoundCloud’da bulabileceğiniz bir podcast.

Easy French Poetry

Podcastlar dil öğrenme ve öğrenmek istediğiniz dilde de birçok içerik bulabilirsiniz. Fransız  yazarların şiirlerinin bulabileceğiniz Easy French Poetry şu an güncel değil. iTunes ve Stitcher’da eski bölümlerine erişebilirsiniz. Zeynep Şahin’in Bir Kitap, Bir Film, Bir Müzik güzel yazısındaki güzel önerilere eşlik edebilir.

Bir kafede çekilmiş sıcak içecek iPhone görseli
Photo by Juja Han on Unsplash

 

Author: Kaan Yiğit Er

Yazıyorum, öyleyse varım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir