ŞAMPİYONLAR LİGİ TARİHİ

Şampiyonlar Ligi denilince hepimizin aklına unutulmaz finaller, imkansız geri dönüşler, takımlarımızın destan yazdığı maçlar ve en önemlisi o harika fon müziği…

Duyduğumuzda tüyleri diken diken eden bu müziğe kısaca göz atalım. Alman klasik batı müziğinin en önemli temsilcilerinden George Frideric Handel’in 1727 yılında bestelediği ‘Zadok the Priest’ adlı eserinden Tony Britten tarafından 1992 yılında düzenlendi. İçinde Almanca, İngilizce ve Fransızca cümleler barındıran bu eserin orijinal kaydında Filarmoni Kraliyet Orkestrası çalmıştır.

Futbol severlerin heyecanla takip ettiği Şampiyonlar Ligi ilk olarak 1955 yılında düzenlendi. Bu turnuva hala en prestijli kupa konumunda. Adı 1992-1993 sezonunda yapılan bir düzenleme ile ‘’Şampiyon Kulüpler Kupası’’ndan Şampiyonlar Ligine çevrildi.

Başlarda sadece ulusal liglerin şampiyonları katılırken 1992 yılında isimle beraber statü değişikliğine de gidildi. Yeni gelen statüye göre UEFA katsayısına bakılarak tüm Avrupa takımlarının katılmasına açık hale geldi. 2005 yılında yapılan bir başka değişiklik ile bir önceki sene şampiyonunun  bir sonraki seneki ulusal lig sırasına bakılmaksızın doğrudan Şampiyonlar Ligine katılma hakkı tanındı. Bu değişikliğin sebebi ise Liverpool’un Şampiyon olup bir sonraki sene ulusal ligde başarısız olup turnuvaya katılamamasından dolayı yapıldı.

İlk şampiyon ise 1955-1956 sezonunda finalde Fransız temsilcisi Reims’i 4-3 mağlup eden Real Madrid olmuştur. 1992 yılında isim değişikliği olduktan sonraki ilk şampiyon ise Olympique de Marseille’dır.

Şampiyonlar liginin bir kuralına göre eğer bir takım üst üste 3 kez şampiyon olur veya toplamda 5 defa şampiyon olursa o sene kazandığı kupa kulübe verilir. Bu kupa sadece Real Madrid, Bayern Münih, Milan ve Liverpool müzelerinde bulunur.

1956-1960 yılları arasında üst üste 5 şampiyonluk yaşayan Real Madrid’in toplam 11 şampiyonluğu bulunmaktadır ve Şampiyonlar Ligini en çok kazanan ekip konumundadır. Real Madrid’i 7 şampiyonlukla İtalyan devi Mila takip etmektedir. Üçüncülüğü ise 5’er şampiyonluk ile Bayern Münih, Barcelona ve Liverpool paylaşmaktadır. Kupanın en şanssız ekipleri ise finalde 5 kez kaybeden Juventus, Benfica ve Bayern Münih.

Author: Onur Baktı/Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir