Sanal Kaosa Veda: Dijital Minimalizm

Minimalizm, sanat ve müzikte alanlarında başlamış daha sonra da insanın hayatını ve onu çevreleyen mekanını daha sade ve nesnel hale getirmesine verilen akımdır. Kısaca yaşamı ‘basit tutma’ anlayışıdır. Muhakkak çevrenizde de en az bir kere dile getirilmiştir bu konseptteki. Minimalist bir yaşam, minimalist bir düğün, minimalist moda, minimalist makyaj ve cilt bakımı trendleri, minimalist akımı takip eden fotoğraflar ve dahası.

Kıyafetlerimizden, günlük temizlik rutininize kadar her şeyi minimalleştirdiniz, ya da minimalleşme yolundasınız. Fakat bu yolda atılacak büyük ve zor bir adım daha var.

Dijital dünyanız ne kadar minimalist?

Dijital olarak kaosta olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak bir kaç soru soracağım şimdi sizlere.

Günde 2.5 saatten fazla telefonda ( sosyal medya, aşağı kaydırma, sağa sürükleme…) geçiriyor musunuz?

İşiniz olmasa bile telefonunuzun kilit ekranını açıp ne yapmanız gerektiğini sürekli unutuyor musunuz?

İçinde 5 üründen fazla almanız gerektiği şeylerden oluşan ‘wishlist’ler var mı?

Bunların hepsine evet diyorsanız dijital bir kaosun içindesiniz demektir.

Uzun vadede tüm bunlar hem fiziksel hem de ruhsal olarak yorucu.

Uzun süre telefonu elinizde tutmak, baş parmağınızla aşağı kaydırmak en başta Karpal Tunel Sendromuna sebep olabiliyor. Bu hastalık “el- bilek kanalı hastalığı” olarak biliniyor ve en büyük tetikleyicisi günde saatlerinizi geçirdiğiniz cep telefonları. Bunun yanısıra telefon ve bilgisayar gözlerde kuruluğa sebep oluyor.

Ve istek listeleri. Online alışveriş yapmayı seviyorsanız mutlaka listeleriniz vardır. Finansal olarak hepsini bir gün alacak olsanız bile aynı anda bu listelerde fazla ürüne yer vermemek gerekiyor. Çünkü beyin onları yarım bırakılan kitaplar gibi algılıyor. Sürekli bu online sitelerde dolaşıp bu listeleri arttırmak ve gerekli değilse almak minimalizmin hiç bir filtresinden geçemiyor.

Seçici bir internet ya da sosyal medya tüketicisi misiniz?

Tüm bunlarla birlikte internette bir sürü içerik üretiliyor. Öyle bir zaman ki bir video için Youtube’a girip asla kullanmayacağınız bir ürünün tanıtımını ya da tanımadığınız bir insanın işinize yaramayacak content’ini izlerken bulabilirsiniz kendinizi. Tüm bunlar inanılmaz derecede beyninizde yer kaplıyor. Geçici unutkanlıkları artmasına sebep oluyor.

Tüm bunlarda kendinizi buluyorsanız sosyal medya alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz.

Siz de bu alışkanlıklarınızı değiştirmek, düşünmek ve özgürleşmek istiyorsanız minimalizm öncüsü bloglardan ve kitaplardan yardım alabilirsiniz ayrıntılı olarak.

Telefonda geçirdiğiniz süreleri ölçmek isterseniz bu arayüzü muhteşem uygulamayı önerebilirim.

Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz!

SPACE Android

SPACE iOS

Author: Kaan Yiğit Er

Yazıyorum, öyleyse varım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir