SEYAHAT ROTASI

 

Hayatın bize vermiş olduğu zamanın çoğunda, bazı duraklara uğrarız. Bazen süresi kısa, bazen de uzun seyahatlere çıkarız. Kültür gezisi için bir seyahate çıktıysak, mutlaka görmemiz gereken  önemli yerleri, keşfedilmemiş güzellikleri görme imkanı yakalayabiliyoruz. İş nedeniyle çıkmış olduğumuz seyahatlerde çoğunlukla iş odaklı oluyoruz ve bu nedenle sadece zamanımızın yettiği kadar küçük gezintiler yapıyoruz. Her anını planlı yaşayan bizler seyahatte de aksaklıklar olmaması için genellikle zamanımızı planlı ve programlı olarak yönlendiriyoruz. Güzel olması hedeflenen bir seyahatin her ince ayrıntısı düşünülmüş, gidişatının çok iyi ilerlemesi gereklidir. Bir seyahat rotası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Yapılması düşünülen bir gezinin, en başında yapılacak ilk iş, bir seyahat planı oluşturmaktır. Her ayrıntısı düşünülmüş seyahatin,gidişatı çok iyi bir şekilde ilerlemektedir. Doğa ve tarihi önemli yerler için gezi planının ayrı yapılması, her ince ayrıntısının düşünülmüş olması gerekmektedir.Aklınızda ilk önce nereye gitmeniz gerektiğini, hangi etkinlikler yapacağınız ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yapıp, tam anlamıyla planınızı oluşturmalısınız. Gitmek istediğiniz tarihte ziyaret etmek istediğiniz yerlerin o gün açık yada kapalı olup olmadığını önceden araştırıp, bu durumdan yaşayabileceğiniz zaman sıkıntısını ortadan kaldırabilirsiniz. Planınızı seyahat günleriniz için ayrı ayrı yaparsınız, sizin için daha anlaşılır bir rota belirlemiş olursunuz. Ve seyahatiniz güzel bir şekilde devam eder.

Genellikle her yolculuğumuz kurmuş olduğumuz hayallerimizle başlar. Gideceğiniz yeri belirledikten sonra gezilecek yerleri de araştırmanız gerekli. Bunun için internet üzerinde birçok yardımcı site bulunmaktadır. Yada gideceğiniz bölge için yazılmış seyahat kitaplarından, dergilerden de yardım alabilirsiniz.

Gezi bloglarını, gezi rehberlerini, ilgili yazılı broşürleri inceledikten sonra gezilecek olan yerlerin listesini çıkarabilirsiniz. Bu size daha kolaylık sağlayacaktır. Güzel bir seyahat, özenle oluşturulmuş planlar üzerinden geçer. Güzel planlar da, hayallerimizden etkilenir. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Her an yeni bir şeyler keşfedin, seyahatlerinizin tadını çıkarın.Author: Büşra Özdeniz

Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, öğrendiğim her yeni bilgiyi buradan size aktaracağım. Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir