Son zamanlardaki satışlar ile pazar sabit bir hız ile düşüşe geçti

Federal Rezerv en son politika toplantısında dovish yasladı. Finansal piyasalar daha fazlasını istedi.

S&P 500, 15 ayın en düşük seviyesine geriledi ve Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının finansal piyasalardaki son karışıklıktan ekonomiye karşı çok az tehdit gördüğünden dolayı yatırımcıların Hazine’ye girmesine  neden oldu.

Oakbrook Investments’ın başkan yardımcısı Peter Jankovskis telefonla yaptığı açıklamada, ”Umduğumuz gibi doğuştan gelen bir şey değildi” dedi.

Fiyatların varlık sınıfları genelinde nasıl tepki verildiği aşağıda açıklanmıştır:

Hisse Senetleri

S&P 500, FED’in önümüzdeki yıl oran artışları öngörüsünü indirdikten sonra, üçten ikiye düştü. Sonra Powell sorular almaya başladı ve kazanımlar hızla buharlaştı. Başkan, finansal koşulların sıkılaştığını kabul etti, ancak son zamanlardaki kargaşanın ”biraz uçuculuk” olduğunu vurguladı. Endeks yüzde 1,5 oranında düşüş gösterdi.

Genel olarak herhangi bir pazara bakmıyoruz. Çok büyük finansal koşullara bakıyoruz. ”dedi Powell. ” Tüm ekonomi için önemli olan bir süre boyunca sürdürülen bir dizi mali koşulda maddi değişiklikler. Özetle konuşmak gerekirse, bazı uçuculuk ekonomide bir iz bırakmaz, bu yüzden buna bakarız. Yani burada gördüğümüz şey bir sıkılıktır.

 

Tahviller

Kararı takiben, uzun vadeli tahviller toplanmış, 10 yıllık Hazine ihaleleri yüzde 2,8 eşiğini aşarken, 2 yıllık getiriler de düşmüştür.

Küresel oranlar stratejisinin TD başkanı Priya Misra’ya göre, 5 yıllık Hazine getirileri ile 300 yıllık getiriler arasındaki fark daha da düzleşebilir. Fed’in kararı ” Hawkish oran-piyasa beklentileri ile ilgili olarak ” (Fed yükseldi ve beyanda kademeli olarak devam etti)” dedi.

Fed, büyüme tahminini de ayarladı, 2019’da GSHY büyümesi için medya projeksiyonunu düşürdü.

LPL Financial üst düzey strateji stratejisti Ryan Detrick röportajda ”Beklentileri düşürdüler ve GSYH rakamı sadece bir saç azaldı, bu nedenle büyüme beklentileri düştü” dedi. ”GSYH rakamlarını düşürdükleri ve gelecek yıl daha az faiz artırımlarına baktıları düşünüldüğünde, verim eğrinin üzerinde yükseldiğini görmemek anlamlıdırç Fed günlerinde çok fazla oynaklık var.”

 

Dolar

Dolar Fed’in faiz artırın kararını artırdı ve kademeli artışlarla birlikte devam etti. Greenback, politika açıklamasından önce zayıflamıştı. Dolara karşı önde gelen 10 para biriminden oluşan bir sepeti izleyen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed’in açıklamasının ardından yüzde 0,1 gibi düşük bir seviyeye kadar yükseldi.

 

”Bunu düşünmezsin.” dedi Detrick. ”Benim ilk tepkim, doların daha fazla zayıflayacağı  olurdu” dedi. ”Bu benim için şaşırtıcı. Daha fazla  zam fiyatlarını artırmayacaklarını söylediler – yüksek eğilim oranları yükseksek dolar çe, yüksek getiriler daha güçlü bir dolara yol açabilir.

 

Kredi

Riske maruz kalmayla birlikte, kredi temerrüt primi, basık toplantısında genişletilmiş yatırım sınıfı ve yüksek getirili şirketlerin sepetlerine yayılır. Markit CDX Kuzey Amerika Yatırım Sınıfı CDS endeksi, iki yıllık yüksek bir seviyeye yaklaştı ve Bloomberg’in HY Tüm Sektörleri OAS endeksi de 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

 

FundX’in başkanı ve CEO’su Janet Brown, bir telefon görüşmesinde ”Güvenin yenilenmesi gerekiyor ve böyle bir erimede olduğumuzda, işler Eylül ayından bu yana önemli ölçüde değişti” dedi. ”İnsanlar risk alıyor ve varlıklarını yeniden tahsis ediyorlar.”

 

Gelişen Piyasalar

 

Gelişmekte olan en büyük piyasa değeri olan ETF, Powell’ın yorumlarının ardından yedi haftalık bir düşüşe ve döviz kuruna bağlı olarak düşüş gösterdi. Dallas’taki Hayman Capital Management’ın kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Kyle Bass,politikalar yada Fed’in kesim oranları daha uygun hale gelmemesi durumunda ABD ve gelişmekte olan piyasaların zor durumda kaldığı konusunda uyardı.

 

Bass, ” EM kırmızı yanıp sönüyor ve ABD’nin önde gelen göstergeleri maddi olarak yumuşuyor” dedi. ”ABD ve EM (Emering-Market), eğer daha fazla uyum sağlayamazsak ve altyapı teşviklerini eklemezsek veya Fed’in oranları düşürmesine izin vermezsek.

Kaynak : Bloomberg / https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-12-19/markets-revolt-as-steadfast-powell-whistles-past-recent-sell-off

Author: Oğuz Çavuşoğlu

Amatör Ruhlu, Ekonomi meraklısı, BloombergHT Radyo, Özyeğin Üniversitesinde okuyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir