ÇİZGİ ROMAN DAHİSİNE VEDA

12 kasım da çizgi roman ve süper kahraman sevdalılarının üzüldüğü bir olay yaşandı; Stan Lee’nin ölümü. Peki kimdi bu Stan Lee?

Gerçek adı Stanley Martin Lieber’dır. 28 aralık 1922 Manhattan, New York da doğdu. Babası terzi, annesi ise ev hanımıydı. Para sıkıntıları olduğu için Stan lisede sınıf atlamak zorunda kalmış. Lisedeyken sinema gişelerinde ve ofisler de çalışmaya başladı. Daha sonra edebiyata olan ilgisini keşfetti ancak para kazanmak için sevmediği işleri yapmaya devam etti. O yıllarda serbest yazarlık yapmış ve yaşayan insanların bile ölüm ilanlarını yazıyormuş ki o kişi öldüğünde öldüğüne dair ilanları hemen basılıp daha çok para kazanabilsin diye. Zaman ilerledikçe bir şeyler yazma isteğine dair bir yayınevine çalışmak için başvuruyor ve onu iki kişinin çalıştığı çizgi roman bölümüne veriyorlar. Başvurusu sırasında aklına bile gelmeyen bir alan aslında çizgi roman. İleride kendisinin bu alanda daha da geliştireceği ve çizgi romanlarının ayrı çıkacağını fark ettiği için gerçek ismini kullanmıyor ve bizim bildiğimiz Stan Lee ismini kullanmaya başlıyor. Diğer iki kişinin yayın evinden ayrılmasıyla çizgi roman bölümünün yönetimi 19 yaşındaki Stan Lee’ye bırakıldı. Bu dönemlerde ikinci dünya savaşında askere gitti. Yazma konusunda iyiydi ancak çizim ona göre bir alan değildi ve o askerdeyken ordu için broşürler hazırlayan adam olmaya başladı. Silahların ve çeşitli askeri eşyaların kullanım klavuzlarını hazırlayıp çizgi roman haline getirdi ve askerlerin bir konuyu öğrenme süresini 6 aydan, 6 haftaya indirdi.

Stan askerden döndüğünde DC çizgi roman konusunda bir numaraydı ve Justice League i çıkarmaya hazırlanıyordu. Bunu öğrenen Stan Lee’nin çalıştığı yayımcısı Stan’den çok aksiyonlu bir çizgi roman hazırlamasını istedi. O sırada fantastik dörtlü için de fırsatı olmuş oldu. Fantastik dörtlünün başarısından sonra bir sürü yeni karakter gelmeye devam etti. Stan Lee Spider-man ‘i yaratmak istediği zamanda yayıncısı bir sürü problem çıkarıyordu. Kendisi de bir çözüm bulmuş. Duvarda tırmanan bir sinek görmüş ve bu özelliğin bir insanda harika olabileceğini düşünmüş. Spider-man fikri böyle çıkmış ancak yayıncısı bunun çok kötü bir fikir olduğunu ve insanların bundan nefret edeceğini söylemiş. Ve Spider-man’i yayınlatamamış. Uzun zaman sonra çizgi romanın son sayısını çıkaracaklarmış ve stan de öylesine Spider-man ‘i kapağa koymuş ve o şekilde unutmuş. 1 ay sonra satış rakamları eline geçmiş ve o zamana kadar ki en çok satış yapan çizgi romanları olmuş. Yayıncısı daha sonra gelip Spider-man’e devam etmesi konusunda destek olmaya başlamış. Çizgi romanlardaki önemli yeri de bu şekilde başlamış Stan Lee’nin.

Stan Lee Hakkında İlginç Bilgiler

• Genel olarak kahraman isimlerinin adının ve soyadının baş harflerinin aynı olmasının nedeni(Peter parker,steven strange,reed richards,Bruce banner gibi) isimleri çok kolay unutması.

• En üretken zamanlarında haftada 4-5 çizgi roman yazıyordu.

• Marvel’ın bütün filmlerinde küçük sahneleri bulunmakta.

• Fantastik dörtlüyü kariyerini başlatabilmek için 39 yaşında çıkartmış.

• Walk of fame de 2428. Yıldızın sahibidir.

• İlk komik senaryolu çizgi romanı Kaptan Amerika’nın 5. Sayısıydı.

Author: Ebru Kara / Yazar

Hukuk Okuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir