STAN LEE…..

Eğer Stan Lee 1960’larda çizgi roman dünyasında devrim yaptıysa, o günkü daha geniş pop kültür manzarasında büyük bir damgası belki daha da büyük bir iz bıraktı.

 

“Örümcek Adam”, gişe rekorları kıran bir film ve Broadway gözlüklerini düşünün. “Iron Man”, yıldızı Robert Downey Jr. “Black Panther” ın düşüncesinde bir başka Hollywood altın madeni serisini düşünün. Box-office süper kahramanı, bu süreçte büyük ekran ırkı bariyerlerini paramparça etti.

 

Ve bu, Hulk, X-Men, Thor ve popüler hayal gücünü körükleyen ve birçok insanı  zengin yapan bir adam düşünün.

 

Tüm bu eğlence ürünleri bir kişi için izlenebiliyorsa, Los Angeles’ta 95 yaşındayken vefat eden Stan Lee olacaktı. 1960’larda Manhattan’daki Madison Avenue’deki dağınık bir ofiste, bir dizi kurgu kurgusunu çağrıştırdı. 21. yüzyılın başlarında popüler kültürün çoğunu tanımlamaya başlayan kahramanlar

 

Bay Lee, bu karakterlerin ve daha fazlasının yaratılmasında merkezi bir karakterdi, Marvel Comics’in tüm özellikleri. Gerçekten de, Marvel’in bir çok düzenlemesinde, genel olarak çizgi roman kitapları olmasaydı, şirketin uluslararası bir medya arenası olarak ortaya çıkışını denetliyordu. Bir yazar, editör, yayıncı, Hollywood yöneticisi ve yorulmak bilmeyen bir promoter (Marvel ve kendisinin), çizgi roman meraklılarının ortaçağın gümüş çağına ne dedikleri önemli bir rol oynadı.

Author: Alper Gülyaz / Kurucu Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir