Türk Lirası 2019’da başlayan kasvetli ve taze darbeyi sürdürüyor

 

Türkiye’nin para birimi, küresel ekonomi ile ilgili endişelerin artmasıyla başlayan ve 2019 yılında çıkarılan acımasız bir yükselişe devam etti ve enflasyon verilerinin iyileştirilmesinin merkez bankasın faiz oranlarını zamansal olarak düşürmesine yol açabilceğini belirtti.

Refinitv verilerine göre, son iki işlem günü sonunda lira ABD doları karşısında %4 değer kaybetti. Perşembe günkü düşüş bu rakamı 5,5TL’ye bıraktı ve geçen yıl 5.557 TL’de kapanış yaptı. Ağustos 2018’deki döviz krizi sonrasında, iki günlük keskin bir düşüş yaşanmadı.

Perşembe günü Asya piyasası işlem gününde, döviz piyasasında yoğun bir türbülans döneminde yakalandı ve bu durum, Rabobank’ın stratejisti Piotr Matys’a göre bazı platformlarda 6 TL’ye geriledi. Daha sonra bu seviyelerden çekildi, ancak New York sabahında yeni bir satış baskısı yaşadı.

Matys, Apple’ın bir geceki şok satış uyarısı ” yüksek gelirli yükselen piyasa para birimleri karşısında fırsatlar arayan Japon perakende yatırımcıları arasında zaten gergin piyasa katılımcılarını korkuttu” dedi.

Ancak, yatırımcılar iç meseleler konusunda da dikkatli olmaya devam ediyor. Perşembe günü daha önce yayınlanan bi,r raporda, enflasyonun Aralık ayında yüzde 20,3 oranında bir yıl olduğu, ikinci düzlemin Ekim ayında yüzden 25,2’lik bir zirveden düştüğünü belirtildi.

Matys, raporun ” son birkaç aydır artan yaşam maliyeti üzerinde büyük bir baskı altında olan Türk hanehalkları için çok cesaret verici bir sinyal” olmasına rağmen, Türkiye merkez bankasının faiz oranlarının çok kısa sürede düşmesi endişelerini de artırdığını belirtti.

Merkez Bankası, liradaki şiddetli düşüşe ve enflasyondaki çarpıcı artışa cevaben geçen yıl agresif bir şekilde faiz oranlarını arttırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, yüksek oranlara itirazını defalarca dile getirse de, bir oran düşürme potansiyeli birçok stratejistin aklında kalmıştır.

Biri, ” [Türkiye Merkez Bankası]’nın ilk çeyrekte en kısa sürede bir oran indirimini ciddi olarak düşünebileceğini iddia edebilir. Bununla birlikte, yüksek fiaz oranları lira için büyük bir destek kaynağıdır ve piyasa duyarlılığının hassas olduğu zamanlarda onları düşürmek verimsizdir.” dedi.

Matys, yatırımcılar arasında bir başka endişe konusu olan ”Türkiye, acil olarak gerekli yapısal reformları uygulamaya odaklanmak yerine, Mart ayında yapılacak önemli yerel seçimler öncesinde mali teşviki kullanabileceğini” belirtti.

Kaynak : [Financial Time]https://www.ft.com/content/03ad58f6-0f65-11e9-a3aa-118c761d2745

Author: Oğuz Çavuşoğlu

Amatör Ruhlu, Ekonomi meraklısı, BloombergHT Radyo, Özyeğin Üniversitesinde okuyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir