Türkiye’nin Enflasyonu Yavaşlıyor

Türkiye enflasyonu, yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomi genelinde daha belirgin hale gelmesi ve hükümetin vergi tüketiminin tüketim malları üzerindeki etkilerinin geçim maliyeti üzerinde durması nedeniyle yavaşladı.

TÜİK’in Perşembe günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyatlarının bir yıl öncesinden Aralık ayında 20,3%, Kasım ayında ise 21,6% seviyesinde artış kaydettiğini belirtti. 13 ekonomomistin Bloomberg anketindeki tahmini yüzde 20,5 idi. Fiyatlar ayda %0,4 düştü.

  • Gıda enflasyonu, merkez bankasının yıl sonu %29,5 olan tahminin çok altında, bir önceki aya göre yüzde 25,7’den 25,1’e geriledi
  • Üretici fiyatları, imalatçıların ve hizmet sağlayıcıların, 2018’in başlarında tüketiciler için liradaki zayıflıktan maliyetlerdeki artışa geçmek için daha az istekli olduklarını gösteren daha yavaş bir artış gösterdi.
  • Yıllık enerji enflasyonu %25,4’ten %20,8’e geriledi. 2018 sonundaki petrol fiyatları, bir önceki yıla göre yaklaşık %20 daha düşüktü. Türk hükümeti, tüketici maliyetleri üzerindeki etkisini rafine ürünlere daha düşük vergilerle yükseltmeye çalışıyor.
  • Enflasyondaki yıl sonu rakamı merkez bankası Valisi Murat Çetinkaya’nın yüzde 23,5’lik tahmininin altında kaldı, ancak hala %5’lik resmi hedefinin oldukça üstünde.

” Enflasyondaki yavaşlama, TL’deki değer kaybının etkilerinin giderek azaldığını gösteriyor. Ekim ayının en yüksek seviyelerinden düşen petrol fiyatları, aynı zamanda soğuk fiyat artışlarına da yardımcı oldu.

Enflasyon verilerinden sonra dolar çok az değişti, Dolar sabah saat 10.00’da dolar karşısında 5.4712’den işlem görerek %1,3 daha zayıf oldu.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-01-03/turkey-inflation-slows-for-second-month-as-policy-tethers-prices

Author: Oğuz Çavuşoğlu

Amatör Ruhlu, Ekonomi meraklısı, BloombergHT Radyo, Özyeğin Üniversitesinde okuyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir