UBS, 2019’da daha düşük küresel büyüme bekliyor.

UBS’e göre, daha sıkı bir para politikasıyla, zayıf gelir büyümesi ve siyasi zorlukların dünyanın başlıca ekonomileriyle karşı karşıya oldukları sorunlar olması nedeniyle, küresel ekonomik büyümenin 2019’da yavaşlaması bekleniyor.

2018’de % 3,8’lik bir büyüme gördükten sonra, UBS, önümüzdeki yıl için küresel ekonomik büyümenin 2019’da % 3,6’ya düşmesini beklediğini belirtti.

UBS’li ekonomistler, “Görüşümüz, ABD’nin büyümesinin mali teşviklerin çekilmesi ve yüksek faiz oranlarıyla sınırlanacağı” dedi. Bu arada Çin’in ABD ithalat vergilerinin ve ekonomik dengelemenin ikiz baskılarıyla karşı karşıya olduğu

belirtildi.

Yatırım bankası, “Küresel büyümedeki düşüş, 2019 ilerledikçe küresel piyasalar için daha zayıf bir pupa rüzgarı anlamına gelecektir” dedi.

Banka, bu arada euro bölgesindeki güçlü iç talebin azalan ihracat artışını dengelemek için yeterli olmayacağını belirtti.

Olumlu tarafta ise, UBS, mevcut tüketim, yatırım ve istihdam artışı oranları göz önüne alındığında durgunluk ihtimalinin düşük olduğunu belirtti ve “düşüşün tipik nedenlerinin 2019’da somut hala gelmesinin olası olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Author: Oğuz Çavuşoğlu

Amatör Ruhlu, Ekonomi meraklısı, BloombergHT Radyo, Özyeğin Üniversitesinde okuyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir