Usd/Try neler oluyor…

Geçen hafta 22.03.2019 tarihinde kurşok yaşamıştık. Bu kur şokunda Türkiye bir gün %6 fakirleştik bugün ki yazıda çok önemli şeylerde bahsedeceğim. Kur şok olduğu gün cds, londra faiz swap’larında neler olmuş, usd/try teknik analiz olarak nasıl bir sonuç olacağına bakacağız…

İlk olarak anında usd/try neden bu kadar yükseldiğini anlamak için birkaç terimin açıklamasını yapıp ondan sonra usd/try konuşmaya başlayacağım.

CDS (Credit Risk Swap) Nedir ?

Birkişi yada bir kuruluşun, bir kredi sahibine ait alacağın ödenmemesi riskini üstlenmeyi kabul etmesinin bedelidir. Bir ülkenin credit risk swap’ı ne kadar yüksekse borçlanma maliyeti de o kadar yüksektir.

Dolar/Try 21 Martta 5,45’deyken CDS 320’lerdeydi hatta ve hatta

ondan bir günce 300’lerdeydi bir şeyler olacağın haberini vermiş..

Peki 22 marttaki kur şoku yaşadığımız gün CDS 320’lerden 420

‘lere çıktı. Aşağıdaki grafikte çok rahatlıkla görebilirsiniz. Şuanki Cds durumu 395 seviyesinde devam etmektedir..

Swap Faizi Nedir?

Swap demek takas demektir. Swap piyasasında iki taraf para birimini takaslanıyor. Opsiyon piyasasındaki gibi burada long ve short var long=yükselen, short=düşen tabiri caizse usd yükseleneceğini düşünüyorsanız long pozisyon yaparsanız ve usd yukarı yönlü hareket yapıyorsa siz para kâr yaparsınız. Eğer ki ters kademeye düşerseniz zarar etmiş olursunuz. Short pozisyonda ise bir şeyi ödünç alırsınız ve bu ödünç aldığınız şeyin her zaman bir değeri vardır. Düşüş olacağı beklentiniz var. Ödünç aldığınız şeyi onu açığa satarsınız . Örneğin, 1000 liradan sattı, değer kaybettikçe para kazanmış olursunuz diyelim ki 900 liradan geri aldı. Bu işlem elde ettiği kâr 100TL’dir. Bu elde ettiği NET KÂR değildir. Ödünç aldığı masrafı vermeli, alım-satım ücretini düşünce bir de 100lira kârından bu faizi düşünce geriye net kârı kalır. Bu konuya başka bir tazıda bahsedeceğim…

Londra piyasasında TL Swap Faizlerine Neden Yükseldi?

Yabancı yatırımcılar Usd/Try nin yükseleceğini ve Tl’nin de değer kaybeceğini düşünüyor. Yabancı yatırıcılar’da TL’de short pozisyon yapıp Dolar’da ise long pozisyon yapacaklardı. Tl’si olmadığı için Londra piyasasında Tl bulmalı? Bankalar Londra piyasasına Tl miktarını kıstılar. Yabancı yatırımcı tl bulmak istiyor ama swap faizleri değişti 22.04.19 tarihinde %25 olan londra swap faizi % 95,10 oldu. Aşağıdaki grafik 25.03.19 tarihine aittir.

26.04.19 tarihinde ise yıllık swap faizi %200’lere gelmiştir. Long açtığı pozisyonu kapatacak. Swap faizine ver çoşkuyu öyle olmaz işte her şeyi bir kuralı vardır. Yabancı yatırımcı şuan ki olaydan güzel bir tokat yemiştir… Yabancı Tl’yi şu şekilde bulabilir. Bırsa’dan satış yapar birde elinde Türk tahvili var ise onu da satar tahviller ne olacak düşecek bu düşen tahvilin faizi artacak.. Bugün 18 küsürden 19,5’e %4,72 yukarı yönlü hareket yaptı..

Yani sizin anlayacağınız londra swap faizi geçici bir çözümdür..

Usd/Try Neler Olacak ?

22 Mart günü çizilen teknik grafiktir

Teknik olarak kur şoku yaşamadan önce direnç noktalar

5,45-5,55-5,75 şimdi ise işler değişti. Eğer ki 5,75 bandını kırarsa ki kırdı 6,00 tl konuşulur bundan sonraki yolculuk ise 6,25 – 6,50’dir 6,25-6,50 bandı çok önemlidir. 6,tp bandını kırdıktan sonra yüksek volatilite yüksek hacim olur yeni bir reko konuşulabilir. Kesinlik olacak diye bir şey yoktur.

26 Mart Teknik görünüm

Bir öncekinde 2 dipi fark etmeden hareket etmişim şimdi

Burada direnç bölgeler şu şekildedir. 5,75 – 6,00 – 6,50

6,00 – 6,50 bandı çok önemli bir banddır. Çünkü Türkiye bir kez daha kur şok atlatması zor gözüküyor. Geçen sene ki kur şokundan çok fazla kaybımız oldu. Bunun bir daha yaşanması demek. Türkiyeye çok ağır yaralar açar.

Buradaki bilgiler yatırım amaçlı verilmemiştir. Eğitim amaçlıdır.

Saygılarımla Oğuz Çavuşoğlu

Author: Oğuz Çavuşoğlu

Amatör Ruhlu, Ekonomi meraklısı, BloombergHT Radyo, Özyeğin Üniversitesinde okuyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir