Ya Mutluluk Sonsuzluk İse?

 

Hayat, bizim karşımıza olumlu yada olumsuz bir sürü yollar çıkarıyor. Bize de bu yolları analiz edip, doğru yolu bulmak kalıyor. Bu zaman süresince birçok şey yaşıyoruz. Farklı kişilerle tanışıyoruz. Belki de en yakın arkadaşımıza rastlıyoruz. Ya da mutluluğu yakalıyoruz.

Mutlu olmak, birini mutlu etmek kadar güzel bir şey. Mutluluğun zaten kendi güzel, adı güzel, ”Adı Mutluluk”. Hani o, karşınızdaki kişinin gözlerindeki parıltı olur ya, mutluluktan. Yani her şey ”Mutluluktan”.

Bilim dünyasında da çeşitli araştırmalar sonucunda mutlu olmanın hayatımızda çok önem taşıdığını söylemekteler. Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, vücut tarafından üretilir ve sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevlidir. Beyin serotonin üretmek için triptofan isimli bir amino asit kullanır. Mutluluk hormonu beyinde salgılanmakla birlikte, merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında bulunur.Serotonin vücumuzda yeterli seviyede olduğunda enerjimiz ve mutluluk düzeyimiz yükselir. Uykumuz düzene girer, iştahımız dengelenir ve daha zinde hissederiz. Düşük serotonin ise depresif ruh hallerine, uyku ve yeme bozukluklarına yol açabilir. Bu kadar önemli bir fonksiyona sahip serotonin hormonumuza iyi bakmakta ve onu doğal yollarla desteklemekte fayda var.

Mutlu olan insan, çevresine de ışık saçar. Yaydığı pozitif enerji ile hayatımıza anlam ve güzellik kazandırır.Bazen kazanılan bir sınav, bazen iyi bir haber, bazen sıcacık bir sevgi sözü mutlu olmamızı sağlar. Ama sebebi ne olursa olsun mutluluk, dünyanın en güzel duygusudur. Bu duygu, kişiye cesaret verir, onu alıp başka dünyalara götürür.Kişinin özgüvenini yerine getirir.Sürekli neşeli olan, her zaman yüzü  gülen insanların çok daha uzun bir ömür sürdükleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu nedenle yapılan çalışmaları dikkate alırsak, sonsuz mutluluğa sahip olmak için ya da güzel hatıralar geride bırakmak için, mutlu olmamak için hiç sebep. Gülün, sevin, hayal kurun, mutlu edin, en çok da ”MUTLU OLUN”

Hoşçakalın…

Author: Büşra Özdeniz

Merhaba; Adımdan da anlaşılacağı üzre; mutluluklarımı, sevinçlerimi, heyecanlarımı paylaşan oldum hep. Hayatımın her dakikasında keşif yapmakla başladı, bu yolculuğum. İçimde sürekli beni harekete geçiren bir sincap; illa ki yeni bir yere gitmeli, öğrenmeli, keşfetmeli, paylaşmalı, hayatın özünü bulmalı... Bu sebeple, yarı zamanlı öğrenci, arkeolog, gezgin, hatta zaman bulduğunca hayal kuran ve kurduklarının peşinden giden bir hayalperestim. Bundan böyle, gerçekleştireceğim her hayalimi, gittiğim her yeni yeri, öğrendiğim her yeni bilgiyi buradan size aktaracağım. Bir gökkuşağına takılıp hayatı keşfetmek istiyorsanız, hadi öyleyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir