YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN LEAGUE OF LEGENDS #2

Bu yazımda genel olarak roller ve önemlerinden bahsedeceğim. Geçen yazımda bahsettiğim üzere 3 koridor ve 5 rol üstünde durmuştuk. Şimdi bu rolleri biraz yakından tanıyalım.

 

Solo: Bu role sahip oyuncular üst koridoru tutmak zorundadır. Genel olarak sıçra- teleport kombinasyonu kullanılır ama oyuncunun stiline göre bunlar değişebilir. Üst koridor oyun haritasından mid ve bota göre erken safada uzaktır. Ejder çatışmalarına ve bot baskınlarına katılmakta zorlanır. Bu açığını teleport ile kapatır. Genel olarak sustain(can çekme, can yenileme) heroları ve tank(yüksek savunmaya sahip) heroları tercih edilir. Tabiki bu söylediklerim yüksek lig oyuncu tercihleri. Yorick, Malphite, Kled, Vladimir ve Maokai örnek gösterilebilir.

Mid: Bu role sahip oyuncular orta koridoru tutmak zorundadır. Sıçra-tutuştur ve sıçra-bariyer kombinasyonları tercih edilir. Mid oyun haritasına en hakim olan roldür. Solo ve bota baskına gidebilir, rakip ormancıyı baskıyalayabilir ve ejder çatışmalarında bulunabilir. Genel olarak yüksek büyü hasarı kapasitesi olan herolarla suikastçi heroların rolüdür. Diğer rollere göre daha risk altındadır çünkü koridorun 2 tarafından baskın yeme ihtimali vardır. Anivia, Akali, Katarina, Ahri, Veigar ve Syndra örnek gösterilebilir.

Jungle: Bu role sahip oyuncular orman yaratıklarından sorumludur. Diğer büyü opsiyonel olmasına karşın çarp bulundurmak zorundadır. Geri düşen koridorlara baskınla avantaj sağlar. Kırmızı ve mavi güçlendirmeyi korumasını altına alır ve kendi alarak baskınlarda güç kazanır. En aktif rol oynaması gereken roldür. Çarp avantajından dolayı ejder ve baron savaşlarından bulunması zorunludur. Lee sin, Xin zhao, Kha-zix, Rengar, Vi ve Jarvan VI örnek gösterilebilir.Adc: Bu role sahip oyuncular support oyuncuyla beraber alt kordioru tutmak zorundadır. Genellikle sıçra-şifa ve sıçra-bariyer kombinasyonu kullanılır. Adc oyunu ileriki safalarda domine etme özelliğine sahiptir ancak bir o kadar da kırılgandır. Takım savaşlarında menzilli saldırı özelliğinden dolayı arka planda durup iyi poziyon almalıdır. Yalnız kalan bir adc kolay bir hedeftir. Lucian, Jinx, Twich, Vayne ve Kogmaw örnek gösterilebilir.

Support: Bu role sahip oyuncular adc ile beraber alt koridoru tutmak zorundadır. Genel olarak sıçra-bitkinlik ve sıçra-tutuştur kombinasyonu kullanılır. Bu rolün amacı minyon kesmek değildir! Esas görevleri arasında adcyi korumak ve harita kontrolünü totemlerle sağlamak vardır. Tank veya takım arkadaşlarını bariyer yada verdiği canlarla koruyan herolar tercih edilir. Support oyunun gizli koruyucusudur. Takım savaşına onsuz girilmesini tavsiye etmiyorum. Janna, Soraka, Alistar, Braum, Thresh ve Lulu örnek verilebilir.

 

İlk Yazı İçin Tıkla.Author: Sarper Sert / Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir